Możesz dostać SMS-a od funkcjonariuszy CBZC. To nie oszustwo!

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie rozsyłało wiadomości SMS oraz e-maile do osób, które mogły być pokrzywdzone przez internetowych oszustów wysyłających fałszywe informacje na temat fikcyjnej niedopłaty na rzecz firmy kurierskiej.

  • Michał Górecki
  • /
  • 18 października 2022

To nie oszustwo. Policja rozsyła SMS-y

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o rozpoczęciu kampanii informacyjnej za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych (SMS) oraz poczty elektronicznej. Funkcjonariusze specjalnej komórki policji chcą w ten sposób ustalić poszkodowanych, którzy dali się oszukać „na niedopłatę”. 

CBZC prowadzi śledztwo ws. oszustów 

Krakowski wydział CBZC pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Okręgowej prowadzi śledztwo m.in. przeciwko ustalonym i dotychczas nieustalonym osobom, które w okresie od 8 grudnia 2021 roku do 13 stycznia 2022 roku w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju, brały udział w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu”.

Chodzi o wyłudzanie danych osobowych, danych teleinformatycznych, loginów i haseł, po to by okraść konta niczego nieświadomych ofiar. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

CBZC zatrzymało 5 osób zajmujących się dystrybucją materiałów pedofilskichCBZC zatrzymało 5 osób zajmujących się dystrybucją materiałów pedofilskichMikołaj Frączak

Analiza SMS w ramach postępowania przygotowawczego

CBZC na swojej stronie zamieściło długą listę wiadomości SMS, które rozsyłali oszuści do potencjalnych ofiar. Do przestępstwa miało dochodzić między 9 grudnia 2021 r. a 13 stycznia 2022 roku. 

Przykładowa treść SMS:

Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność: (LINK)”

Co może zrobić ofiara smishingu? 

Teraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości chce ustalić wszystkich poszkodowanych. W tym celu z numeru 48 669 979 971 będą rozsyłane wiadomości SMS, a także wiadomości e-mail do wszystkich osób, które wg wiedzy policji mogły otrzymać komunikat od oszustów. 

Osoby, które otrzymały przedmiotowe wiadomości proszone są o kontakt z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości, Wydział w Krakowie, tel. (47 8356551) w godzinach 8:00-14:00 lub poprzez pocztę elektroniczną e-mail: [email protected]” – informuje CBZC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!