NASK: 2,5 mln nazw w rejestrze domeny .pl

O nieprzerwanym wzroście abonentów i rekordowej liczbie zawartych umów opcji od ośmiu lat informuje najnowszy raport rejestru domeny.pl w NASK. Dane są podsumowaniem rynku nazw domen.pl w III kwartale 2022 roku. 

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 listopada 2022

Domeny.pl ciągle modne

Według NASK na koniec września 2022 roku w oficjalnym rejestrze domeny narodowej.pl znajdowało się aż 2.526.935 nazw. To wynik lepszy o 1.470 nazw niż na koniec drugiego kwartału 2022 roku. Według raportu, tylko w trzecim kwartale zarejestrowano aż 155.319 domen z „końcówką”.pl.

Ciągły wzrost abonentów domeny.pl

NASK zauważa, że od ponad roku rejestr zyskuje nowych abonentów. W III kwartale 2022 roku ich liczba wzrosła o 2.868. Obecnie wynosi 1.119.002. W omawianym okresie abonenci odnowili 455.172 domeny.pl, a to o ponad 20 tys. nazw więcej niż w II kwartale tego samego roku. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Sejm: Będzie system teleinformatyczny do naliczania składek i płacenia podatkówSejm: Będzie system teleinformatyczny do naliczania składek i płacenia podatkówMichał Górecki

Czym jest umowa opcji ws. domeny?

Dodatkowo, od trzech kwartałów NASK notuje wzrost zainteresowania wykupieniem pierwszeństwa do rejestracji domeny, po jej zwolnieniu przez obecnego abonenta. Jest to tzw. umowa opcji. Liczba tego typu kontraktów wzrosła o 1.369 w porównaniu z drugim kwartałem. Łącznie, od początku lipca do końca września zawarto aż 5.263 takie umowy.

Jak wyjaśnia Marzena Pastuszka z Zespołu Obsługi Partnerów Rejestru w NASK – „opcja to doskonałe rozwiązanie, które daje pierwszeństwo do rejestracji zajętej domeny w przypadku jej zwolnienia przez obecnego abonenta. Dzięki opcji zwiększamy szansę na zarejestrowanie wymarzonej nazwy w domenie.pl” – powiedziała. 

Słowa Marzeny Pastuszki potwierdzają statystyki. Ponad 40% z prawie 267 tysięcy umów opcji zakończyło się udostępnieniem nazwy dla wykupującego taką opcję. 

20 lat programu partnerskiego dla domen.pl

W grudniu 2022 roku minie dokładnie 20 lat od chwili zainaugurowania programu partnerskiego NASK. Jest on skierowany do firm, które chcą pośredniczyć w procesie rejestracji domeny.pl. Co ciekawe, nie ogranicza się wyłącznie do podmiotów z Polski. Na koniec III kwartału w tym programie działało 211 partnerów z 24 krajów. Większość, bo 134 rejestratorów to firmy mające siedzibę na terenie Polski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!