Sejm: Będzie system teleinformatyczny do naliczania składek i płacenia podatków

Sejm przyjął Ustawę o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów, której zapisy były przygotowane przez resort rodziny. Chodzi o system, który ma ułatwić przedsiębiorcom prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków, a także składek na ZUS. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 listopada 2022

System informatyczny przesądzony

Rzadko się zdarza, żeby posłowie byli tak jednomyślni w jakiejkolwiek sprawie, szczególnie tej związanej z gospodarką. Tym razem jednak aż 431 na 445 parlamentarzystów opowiedziało się za Ustawą o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekonuje, że ustawa ta jest przykładem wdrażania rozwiązań, które mieszczą się w definicji nowoczesnej administracji. 

Funkcjonalności systemu teleinformatycznego dla pracodawców

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ustawa zakłada stworzenie systemu teleinformatycznego, który będzie platformą do naliczania i odprowadzania podatków i składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pracodawcy otrzymają prosty sposób na to, żeby przebrnąć przez obowiązki, jakie nakłada na nich państwo. 

Zawieranie umów o pracę przez system informatyczny

To rozwiązanie pozwoli na zawieranie najpopularniejszych umów związanych z wykonywaniem pracy przez system IT. Mowa np. o tradycyjnej umowie o pracę, umowie zlecenia, czy umowy uaktywniającej. To oznacza, że tego typu kontrakty będzie można zawierać zdalnie, bez konieczności spotkania w siedzibie firmy. 

Rozwiązanie to, przewiduje jednak kilka standardowych, gotowych wzorów umów. Ta funkcja będzie przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców, oraz firm, które zatrudniają maksymalnie do 9 osób. 

Kiedy ruszy system teleinformatyczny

Choć ustawa wejdzie w życie w ciągu trzydziesty dni od dnia ogłoszenia, to jednak na sam system będzie trzeba poczekać około trzech lat. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiedzialne także za rynek pracy szacuje, że gotowe rozwiązanie ruszy do 2025 roku. 

Resort zastrzega jednak, że jeśli prace nad nim przebiegną sprawnie, będzie można uruchomić system znacznie wcześniej. Wiadomo już teraz, że przed programistami jest sporo pracy. Potem należy spodziewać się, że fazy wdrożenia i szkoleń. Z systemu bowiem będą korzystały co najmniej setki tysięcy, jeśli nie kilka milionów pracodawców. A to wygląda na potężne przedsięwzięcie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: chmura

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!