Świąteczne podróże kuszą hakerów

Świąteczny ruch, podróże pociągami, czy autobusami zwiększają ryzyko ataku hakerskiego. Oto, w jaki sposób jesteśmy narażeni na ataki?

  • Michał Górecki
  • /
  • 6 grudnia 2022

Prezenty kupowane na ostatnią chwilę, spory ruch w sklepach, na dworcach i lotniskach. Dla wielu tegoroczne święta będą pierwszymi od pandemii, w czasie których można swobodnie się przemieszczać. Mało tego. Po okresie ograniczeń, szacuje się, że mocno zwiększą się obroty sklepów. W czasie, gdy konsumenci są pochłonięci zakupami, październikowy raport Cyber Safety Pulse sporządzony przez Norton Labs wskazuje, że liczba oszustw w handlu elektronicznym wzrosła ponad dwukrotnie od 2019 r.

Autorzy raportu wskazują, że w okresie wzmożonych podróży i ruchu można spodziewać się nasilenia ataków. Wszystko dlatego, że bardzo często łączymy się z siecią publicznego WI-FI. Takie sieci nie są zbyt dobrze zabezpieczone. Korzystają więc z tego hakerzy. Najczęściej wykorzystują to do ataków phisingowych.

Jak ograniczyć ryzyko ataku?

W miejscach publicznych staraj się nie używać ogólnodostępnych sieci WIFI. Tymczasem wielu z nas spacerując po centrum handlowym łączy się z internetem, by sprawdzić stan konta bankowego, czy zrobić szybki przelew. Dodatkowo czytamy maile albo przeglądamy media społecznościowe.

Sporo ataków przeprowadzanych jest podczas wizyty na lotnisku. W tym przypadku pasażerowie korzystają z wielu sieci publicznych, skanują bilety, podają informacje o kartach płatniczych czy kredytowych.

W ciągu ostatnich pięciu lat hakerzy zwiększyli liczbę oszustw wśród podróżujących samolotami i pociągami, których celem była kradzież prywatnych informacji. Hakerzy nakłaniają niczego niepodejrzewających klientów do podania numerów kont i informacji o kartach kredytowych za pomocą fałszywych wiadomości e-mail (phishing) lub udając konsultantów telefonicznych (vishing), wabiąc konsumentów za pośrednictwem programów lojalnościowych dla osób często podróżujących, rezerwacji lotów, zwrotów kosztów i zmiany harmonogramu.

Przenośne ładowarki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeśli wiec przebywasz w miejscu publicznym, na lotnisku, dworcu czy w centrum handlowym staraj się nie podłączać telefonu do publicznych ładowarek. Hakerzy korzystają z publicznych kiosków, aby wykradać dane osobowe lub przesyłać złośliwe oprogramowanie bezpośrednio do Twoich urządzenia. Zawsze zabieraj ze sobą własną ładowarkę.

Ataki typu phishing i fałszywe strony internetowe

„Ataki phishingowe są niezwykle powszechne i z roku na rok stają się coraz bardziej wyrafinowane”. Dziś fałszywe strony bardzo dobrze naśladują legalne witryny, mają atrakcyjne nazwy domen i są bardzo dobrze dopracowane.

Pamiętaj by nigdy nie otwierać, ani nie klikać linków w podejrzanych wiadomościach e-mail. Jeśli chcesz uzyć linka, zawsze przekopiuj go do przeglądarki.

Pośpiech świąteczny może spowodować mniej uważności z naszej strony. Warto jednak zwracać baczną uwagę na to w jaki sposób używamy swojego telefonu czy komputera w miejscach publicznych by nie dać się okraść. Przede wszystkim z danych osobowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!