Wielki atak hakerski w Szwecji. Bezrobotni nie dostają pieniędzy

Szwecja boryka się ze skutkami ataków hakerskich na ważne instytycje publiczne.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 grudnia 2022

Atak na system informatyczny jednej z kas ubezpieczeń obsługujących bezrobotnych w Szwecji doprowadził do paraliżu w wypłatach.

Według szwedzkiego Urzędu ds. Zarządzania Kryzysowego (MSB) w ubiegły piątek doszło do ataku na system informatyczny jednej z kas ubezpieczenia od bezrobocia. W efekcie zamknięto dostęp do wszystkich instytucji wypłacających zasiłki, gdyż korzystają one z tego samego oprogramowania.

Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości?Jak bronić się przed kradzieżą tożsamości?Martyna Kowalska

Ataki hakerskie

To niejedyny atak w ostatnich dniach na szwedzką infrastrukturę. Innym przykładem jest atak na stronę internetową szwedzkich sił zbrojnych. Tutaj zastosowano przeciążenie systemu poprzez sztucznie generowane wejścia na stronę. Zaatakowano też system obsługujący pralnie dla wspólnot mieszkaniowych.

Z informacji przekazywanych przez lokalne media wynika, że przyczyną problemów mógł być cyberatak na dostawcę informatycznego firmę Softronic, która obsługuje wiele urzędów oraz instytucji. W poniedziałek firma przekazała w komunikacie rozesłanym mediom, że "wciąż pracuje nad rozwiązaniem problemu związanego z bezpieczeństwem".

MSB poinformowało, że jest prowadzone dochodzenie w sprawie cyberataków, na razie nieznany jest jego sprawca.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!