5 rzeczy, które zmniejszą ryzyko ataku

Okres przedświątecznych zakupów to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Eksperci Cisco podpowiadają, co zrobić by zmniejszyć ryzyko ataku.

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 grudnia 2022

Zgodnie z danymi Cybersecurity and Infrastructure Security Agency (CISA), w co trzecim amerykańskim domu, w którym znajduje się komputer, jest także złośliwe oprogramowanie. W wyniku działań cyberprzestępców dane aż 47 procent dorosłych Amerykanów wyciekły do Internetu.

Żeby ograniczyć ryzyko cyberataku warto pamiętać o 5 podstawowych zasadach

1.       Hasła, hasła, hasła

Choć to powtarza się wielokrotnie, wciąż popełniamy te same błędy. Nie wolno używać tych samych haseł do różnych stron. Jeśli przestępca zna już jedno z haseł, jest w stanie bardzo swobodnie zdobyć informacje o użytkowniku. Tworzenie wielu haseł, różnych dla każdej z usług, zmniejsza ryzyko ataku. Żeby nie trzeba było ich zapamiętywać, warto skorzystać z menedżera haseł.

SMS ma 30 lat. Eksperci: usługa szybko nie wyginie.SMS ma 30 lat. Eksperci: usługa szybko nie wyginie.Anna Malinowska

2.       Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dobre hasło może jednak nie wystarczyć. Warto je połączyć z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym (MFA), aby zapewnić pełnię bezpieczeństwa. Jak to działa? Jeśli np. logujemy się do konta lub jakiegoś swojego profilu, po wpisaniu hasła musimy potwierdzić tę operację, np. hasłem wysłanym na telefon komórkowy.

3.       Automatyczne aktualizacje

Obroną przed cyberatakiem są też automatyczne aktualizacje. Jeśli urządzenie ma je włączone, masz gwarancję, że zawsze będziesz pracować na najnowszej wersji oprogramowania, która ma wszelkie łatki i naprawione błędy wykryte podczas używania wcześniejszych wersji. Odnośnie aktualizacji – pamiętajmy o tym, że trzeba robić aktualizacje nie tylko systemu operacyjnego ale i przeglądarek.

4.       Nie ufaj

Korzystanie z internetu nie może polegać na bezgranicznym zaufaniu. Cyberprzestępcy korzystają z łatwowierności, stosują sporo sztuczek socjotechnicznych po to by wyciągnąć dane od użytkownika. Ale czujność wskazana jest też w przypadku korzystania z kart płatniczych w miejscu publicznym. Jeśli karta jest wyposażona w technologię RFID, to cyberprzestępca może wykorzystać dane pozyskane podczas podsłuchiwania rozmowy telefonicznej.

5.       Pytaj i sprawdzaj

Zbyt duża ufność lub po prostu wstyd powodują, że nie pytamy o kwestie, których nie rozumiemy. Jeśli nie jesteśmy pewni jakiejś czynności w internecie, zawsze lepiej zapytać kilka razy niż potem żałować.

Jeśli słyszysz o jakimś nowym sposobie na wykradanie danych, porozmawiaj o nim ze znajomymi i uświadom ich w kwestii zagrożeń. To wszystko powoduje, że zmniejszy się ryzyko kradzieży tożsamości albo ważnych danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!