Kolory zespołów ds. cyberbezpieczeństwa

  • Anna Malinowska
  • /
  • 12 grudnia 2022

W firmach z dużymi zespołami ds. cyberbezpieczeństwa, oznacza się kolorami. W zależności od rodzaju zadań i uprawnień, może to być zespół niebieski, czerwony lub fioletowy.

Co robi zespół niebieski?

W nomenklaturze cybersec zespół niebieski jest pierwszym poziomem ochrony. W ramach zespołu niebieskiego pracują eksperci od działań defensywnych, zapewniających bezpieczeństwo całej infrastrukturze IT. Specjaliści tej grupy sprawdzają, w jaki sposób organizacja jest odporna na zagrożenia. Zespół niebieski śledzi wszystkie anomalie systemowe, które mogą być oznaką ataku. Zadania zespołu niebieskiego są skierowane w stronę dbałości o całościowy stan zabezpieczeń firmowych.

Dysproporcje w rozwoju technologii 5G w EuropieDysproporcje w rozwoju technologii 5G w EuropieMichał Górecki


Zespół czerwony

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zespół czerwony (red team) to grupa, która symuluje ataki cybernetyczne. Celem czerwonego zespołu jest przeprowadzenie symulacji i wcielanie się w rolę atakujących. Wśród głównych zadań czerwonego zespołu jest szukanie luk w zabezpieczeniach systemu. Czerwony zespół sprawdza w jaki sposób działają procedury bezpieczeństwa w firmie i czy inne zespoły są w stanie wykonać swoje obowiązki zgodnie z instrukcją. Zespół czerwony pozwala na określenie zmian i usprawnień w systemie, ponieważ wskazuje na ryzyka związane z atakiem.

Fioletowy zespół cybernetyczny

Zespół fioletowy łączy zespoły niebieskie i czerwone dostarczając informacji o najczęściej wykorzystywanych przez cyberprzestępców metodach ataków. Pomaga to dopasować reakcję do rodzaju zagrożenia.

Dzięki trzem zespołom powołanym do różnych zadań organizacja jest w stanie dopasować strategie bezpieczeństwa by chronić firmę przez działaniami przestępców. Integracja zespołów cybernetycznych, pozwala maksymalnie utrudnić hakerom działanie

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!