Dysproporcje w rozwoju technologii 5G w Europie

Na duże dysproporcje w rozwoju liczby subskrypcji sieci 5G w Europie wskazuje najnowszy Ericsson Mobility Report za listopad 2022. Według prognoz do 2028 roku popularność usługi piątej generacji będzie rozwijała się na terenie Europy w dwóch prędkościach. Na terenie Europy Środkowej i Wschodniej będzie to znacznie wolniejszy postęp.

  • Michał Górecki
  • /
  • 2 grudnia 2022

Pełna penetracja 5G tylko na Zachodzie Europy?

W ocenie autorów najnowszego Ericsson Mobility Report w Europie Zachodniej do 2028 roku udział usług 5G w ogólnej liczbie subskrypcji wyniesie 88% pozostałe 12% będzie należało do usług LTE (4G). Pod tym względem szybszy rozwój telekomunikacji piątej generacji spodziewany jest jedynie w Ameryce Północnej, gdzie za sześć lat udział 5G dojdzie do 91%. Pozostałe 9% rynku obsługiwane będzie wyłącznie przez LTE.

Technologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaTechnologia 5G — kiedy zostanie w pełni wdrożonaMikołaj Frączak

Europa Środkowa i Wschodnia – wolniejszy rozwój 5G

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Zupełnie inne prognozy stawiane są przed Europą Środkową i Wschodnią. W 2028 roku, w regionie CEE udział subskrypcji 5G nie przekroczy 48%. LTE będzie nadal odpowiedzialne za 46% rynku. Pozostałe 6% będzie nadal należało do rozwiązań WCDMA/HSPA – czyli dość starej sieci trzeciej generacji (3G).

5G w Europie Środkowej i Wschodniej w 2022 r.

Już teraz pod tym względem Europa Środkowa i Wschodnia ma ogromne zaległości względem zachodnich sąsiadów. Dziś udział 5G to pojedyncze procenty subskrypcji. Nadal dominują tu usługi 4G, które łącznie dotyczą 75% rynku. 21% to wciąż usługi WCDMA i HSPA (3G). Co ciekawe, w regionie CEE, większy udział niż 5G mają nadal usługi… GSM/EDGE-only, czyli najstarsza generacja 2G. W tym przypadku mówimy o kilku procentach subskrypcji.

Tymczasem już teraz w Europie Zachodniej 11% rynku to usługi 5G względem 82% LTE. 

Obecnie największą penetrację rynku, usługi 5G posiadają kraje północno-wschodniej Azji (Japonia, Korea Płd.) oraz w Ameryce Północnej, gdzie dotyczą one ponad 1/3 wszystkich aktywnych kart SIM. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!