Jak działa NFT?

Co to jest NFT? Jak działa NFT? Do czego to służy? I czy to się opłaca? 

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 19 grudnia 2022

NFT, czyli Non-Fungible Token (niezamienny token) jest rodzajem wartości cyfrowej. Dzięki specjalnej technologii może być unikalna i w pełni cyfrowa. Tokeny NFT zaczynają być szczególnie popularne szczególnie w handlu, sztuce i rozrywce. NFT może rozwinąć się dzięki blockchain.

Po okresie gigantycznej mody na cyfrowe aktywa w formule kryptowalut, ostatnio coraz popularniejsze stają się tokeny NFT. Każdy token jest unikalny i jest ograniczony ilościowo. W związku z tym jest unikalny.

Youtube będzie blokował komentarzeYoutube będzie blokował komentarzeMartyna Kowalska

Jak działa NFT?

Każdy token NFT jest unikalny. Token nie jest wymienny. Może więc stanowić certyfikat autentyczności. Oparty jest o technologię blockchain. Mówiąc jak najprościej – NFT to cyfrowy odpowiednik dobra materialnego lub niematerialnego. NFT jest więc potwierdzeniem własności określnego dobra.  Najczęściej NFT potwierdza wartość dzieł sztuki, wirtualnych nieruchomości. Tokenami NFT można handlować jako pojedynczymi aktywami.

W 2021 roku obraz Mike’a Winkelmanna tworzącego pod pseudonimem Beeple został sprzedany w postaci NFT za 69 milionów dolarów. Na razie jest to rekordowa wartość NFT.

Najchętniej kupowane tokeny to te, które posiadają odgórnie narzuconą wartość kolekcjonerską.

Rynek tokenów NFT może potencjalnie na nowo zdefiniować cyfrowe prawa własności. Technologia ta niemalże na pewno wejdzie do stałego użytku, a jej dostępność dla przeciętnego użytkownika zacznie zwiększać się wraz z czasem.

Jak zarabiać na NFT?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Podstawowym celem NFT jest ich kolekcjonowanie. Jeśli komuś zależy na kupnie dzieła określonego artysty, może np. kupić NFT czyli potwierdzenia posiadania tego dzieła. Otrzymujemy jednak plik, który potwierdza własność. Wcale nie musimy otrzymywać określonego dzieła. To powoduje, że jedno dzieło może być podzielone na kilka lub kilkanaście tokenów. Wtedy stanowią określony procent danego dzieła. Możemy być więc współwłaścicielem obrazu lub nieruchomości nie wykładając pełnej kwoty.

Jak kupuje się NFT?

NFT kupuje się na platformach internetowych, podobnie jak np. kryptowaluty. Trzeba pamiętać, że inwestycja w NFT wiąże się ze sporym ryzykiem. NFT ma bowiem przede wszystkim wartość kolekcjonerską.  NFT to linki do plików. Jeśli serwer, na którym są umieszczone padnie, link przestanie działać, a użytkownik straci dostęp do zakupu.

Czy NFT jest bezpieczny?

Na rynku istnieje przekonanie, że NFT nie jest możliwy do podrobienia czy zhakowania. Czy na pewno? Jakiś czas temu grupa specjalistów od bezpieczeństwa komputerowego alarmowała, że hakerzy mogą wykorzystywać NFT jako przynętę do przemycania złośliwego oprogramowania. Ofiara ma nieświadomie uruchomić trojana BitRAT, który może przejąć kontrolę nad komputerem. Na przykład otwierając arkusz kalkulacyjny Microsoft, w którym zaszyte są informacje z NFT. Tym sposobem można zdobyć dane uwierzytelniające do logowania, zhakować kamery internetowe czy nawet kopać cyfrową walutę.

Podsumowując, hakerzy wykorzystują popularność nowinek technologicznych, aby rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie, dlatego bardzo ważne jest, abyśmy przyjęli odpowiednie środki ostrożności. Więc zanim zaczniesz interesować się NFT, przeanalizuj wszystkie ryzyka. Przed wszystkim związane z niejasnym prawem dotyczącym NFT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!