NCC Network w Polsce. Co to za projekt?

NCC Network to Sieć Krajowych Centrów Koordynacji Kompetencji Cyberbezpieczeństwa. 15 marca 2023 roku w siedzibie NASK odbyło się ostatnie spotkanie NCC w ramach Europejskiego Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa (ECCC).

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 marca 2023

Jak powstała sieć NCC Network? 

Sieć NCC Network powstała na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/887 z 20 maja 2021 r. ustanawiającego Europejskie Centrum Kompetencji Przemysłowych, Technologicznych i Badawczych w dziedzinie Cyberbezpieczeństwa oraz sieć krajowych ośrodków koordynacji. 

Polacy coraz bardziej świadomi zagrożeń, ale wciąż bez ochronyPolacy coraz bardziej świadomi zagrożeń, ale wciąż bez ochronyMonika Świetlińska

Ich zadaniem jest podejmowanie różnego typu przedsięwzięć, które będą wzmacniać europejski potencjał w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Idea ma łączyć wszystkie zasoby Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Mają także integrować przemysł, środowiska akademickie i inne zainteresowane strony, którym zależy na poprawie i poszerzeniu zdolności w zakresie technologiii i cyberbezpieczeństwa przemysłowego. Ponadto wspólne działania mają zwiększyć otwartą autonomię strategiczną UE.

O czym rozmawiano podczas wydarzenia? 

Przedstawiciele NCC z państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej oraz Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) rozmawiali o działaniach planowanych na 2023 rok. Ponadto odbyła się prezentacja działań grup roboczych ECCC oraz dyskusja na temat rezultatów. 

Internet rzeczy a bezpieczeństwoInternet rzeczy a bezpieczeństwoAnna Petynia-Kawa

Najważniejszym zagadnieniem podejmowanym podczas rozmów były aktualne wyzwania w obszarze cyberbezpieczeństwa. Szczególnie istotnym tematem dla wszystkich było budowanie kompetencji i społeczności, która jest kompetentne w zakresie cyberbezpieczeństwa. Poruszono również kwestie, które są związane z codziennym funkcjonowaniem Sieci NCC. 

W Polsce funkcję krajowego ośrodka koordynacji pełni Wydział Krajowego Centrum Kompetencji Cyberbezpieczeństwa w Departamencie Cyberbezpieczeństwa KPRM. Tegoroczne spotkanie sieci odbyło się w Polsce, w siedzibie NASK.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!