Kim jest analityk bezpieczeństwa?

Analitycy bezpieczeństwa pracują zarówno dla firm, jak i rządu czy publicznych spółek. Ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa wrażliwych danych i zarządzanie w sytuacjach kryzysowych.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 10 stycznia 2023

Czym zajmuje się analityk bezpieczeństwa?

Analitycy bezpieczeństwa w Polsce są ciągle stosunkowo „świeżym” obrazem. To profesjonaliści, którzy pracują zarówno dla prywatnych organizacji, jak i na rzecz państwa. Aby zapewnić bezpieczeństwo osób czy informacji – analitycy tworzą scenariusze potencjalnych zagrożeń i definiują środki ochronne.

Zajmują się też zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych. W prywatnych firmach – chronią organizacje przed nieautoryzowanym dostępem. Obejmuje to zarówno bezpieczeństwo infrastruktury online, jak i offline. 

Połowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientomPołowa firm nie potrafi się bronić przed cyberatakami. To nie wróży dobrze klientomMikołaj Frączak

W momencie, w którym dochodzi do naruszenia – analitycy często stają na pierwszej linii frontu, zarządzając sytuacją kryzysową. Wówczas kierują działaniami, które ma na celu przeciwdziałać atakom. 

Audyty, analizy i raporty

Zawód analityka bezpieczeństwa polega też na nieustannych audytach i generowaniu raportów dla administratorów IT i menedżerów. Wszystko w celu oceny skuteczności obowiązujących zasad bezpieczeństwa. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Analitycy bezpieczeństwa pomagają też wdrażać poprawki i zmiany, aby poprawić bezpieczeństwo w organizacji. Dodatkowo są oni odpowiedzialni za aktualizowanie systemów bezpieczeństwa i tworzenie dokumentacji.

Rola analityka bezpieczeństwa w państwie

Z kolei funkcja analityków bezpieczeństwa w państwie czy publicznych spółkach jest nieco inna. Eksperci wykrywają i definiują zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju, identyfikują przyczyny powstawania takich niebezpieczeństw czy chronią informacje poufne i przeciwdziałają cyberprzestępczości. 

Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jak wpłynie na użytkowników internetu?Ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jak wpłynie na użytkowników internetu?Mikołaj Frączak

Pomagają też w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi na różnych szczeblach administracji publicznej. 

Jak zostać analitykiem bezpieczeństwa?

Od niedawna w Polsce można studiować analitykę bezpieczeństwa na kilku różnych uczelniach. Studia odbywają się zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie – w obu przypadkach trwając po sześć semestrów i kończą się uzyskaniem licencjatu. 

W programach studiów przewiduje się m.in. przedmioty dot. służb specjalnych w systemie bezpieczeństwa, wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, przetwarzanie i analiza danych, infrastruktura krytyczna w zarządzaniu bezpieczeństwem, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni itd. itp.

Są to bardzo wszechstronne studia, które później można kontynuować na II stopniu, uzyskując tytuł magistra. Kierunek ten pozwala dogłębnie poznać branżę bezpieczeństwa (w tym także cyberbezpieczeństwa) i podejmować pracę w prywatnych, jak i państwowych organizacjach.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!