Internet rzeczy a bezpieczeństwo

Internet rzeczy powoli staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem w domach zamożniejszych mieszkańców Polski. Z tego powodu warto pochylić się nad bezpieczeństwem takich rozwiązań. W takim celu powstała baza informacji o podatnościach urządzeń Internetu Rzeczy. Zrealizowano ją w ramach projektu VARIoT, który koordynował Państwowy Instytut Badawczy NASK.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 20 marca 2023

Internet Rzeczy — co to jest? 

Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT) to sieć urządzeń podłączonych do Internetu, które wymieniają między sobą dane. To bardzo rozwijający się rynek rzeczy, który jest nie tylko bardzo wygodny dla użytkownika, ale niesie również bardzo dużo korzyści dla gospodarki. Dlaczego? Pozwala on na kreowanie nowych zastosowań urządzeń. Jego potencjał jest dostrzegalny w wielu sektorach: energetyce, ochronie zdrowia, telekomunikacji. 

Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Internet Rzeczy w Polsce — gdzie funkcjonują już rozwiązania?Mikołaj Frączak

Co istotne do internetu podłączone są coraz częściej sprzęty RTV i AGD, urządzenia medyczne i samochody. Coraz większy ruch sieciowy sprawia także problemy związane z cyberbezpieczeństwem.  

Projekt VARIoT — najważniejsze założenia 

Projekt VARIoT („Vulnerability and Attack Repository for IoT”) był realizowany przez 5 współpracujących ze sobą instytucji: 
  • NASK – PIB (koordynator), 
  • Stichting The Shadowserver Foundation Europe (Shadowserver, Holandia), 
  • Security Made In Letzebuerg G.I.E. (SMILE, Luksemburg), 
  • Institut Mines-Télécom (IMT, Francja), 
  • Mondragon Goi Eskola Politeknikoa Jose Maria Arizmendiarrieta S COOP (MGEP, Hiszpania).
Najważniejszym zadaniem realizowanym przez ten międzynarodowy zespół specjalistów było utworzenie uniwersalnej bazy informacji o podatnościach i eksploitach urządzeń Internetu Rzeczy. Głównym problemem było uzyskanie odpowiedniej ilości wysokiej jakości źródeł informacji. Wiele takich informacji było na stronach internetowych i w raportach dostępnych w Internecie.

Unia Europejska chce bezpiecznego Internetu Rzeczy (IoT)Unia Europejska chce bezpiecznego Internetu Rzeczy (IoT)Anna Malinowska

Zespół stworzył bardzo wygodne narzędzie do wyszukiwania informacji. Powstała w ramach projektu wyszukiwarka pozwala przeszukiwać internet pod kątem potrzebnych nam informacji z dziedziny bezpieczeństwa IoT oraz na dodanie ich. Metody uczenia maszynowego i przetwarzania naturalnego języka pomogły w udoskonaleniu tego narzędzia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!