Zarządzanie pracą przyszłości. Czy pojawią się nowe zawody?

Jesteś przedsiębiorcą? Planujesz zatrudnianie pracowników i rozwój swojej firmy? Zarządzanie pracą w najbliższej przyszłości, w ciągu 10-20 lat czeka prawdziwa rewolucja. Z pewnością w tym czasie powstaną nowe zawody. Część wykonywanych prac przejmie sztuczna inteligencja i technologia. Zatem — jakie nowe stanowiska pracy powstaną?

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 7 kwietnia 2023

Zarządzanie pracą zdalną — wsparcie dla pracownika pracującego z domu

Work from Home Facilitator — to osoba, która będzie wspierała pracowników pracujących z domu.  Pandemia już minęła, jednak wiele firm i pracowników przekonało się do pracy z domu. Dlatego wiele firm będzie szukało sposobów wsparcia efektywności pracowników, którzy współpracują z firmą online. 

Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Czy sztuczna inteligencja jest bezpieczna?Martyna Kowalska

Osoba wspierająca zarządzanie pracą zdalną będzie wspomagała pracownika we wdrożeniu się w narzędzia do pracy, sposób komunikacji z firmą, a nawet będzie kontrolowała samopoczucie osób pracujących zdalnie.

Dyrektor zajmujący się dobrym samopoczuciem pracowników 

Specjaliści podejrzewają, że powstanie stanowisko Well-Being Director. Będzie on miał za zadanie zająć się zdrowiem psychicznym pracowników oraz ich rozwojem w pracy. Jego działania mają przede wszystkim zapobiec wypaleniu zawodowemu pracowników oraz utrzymać ich codzienną wydajność w pracy. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Ma działać trochę jak psycholog, doradca i instruktor jogi w jednym. Będzie wspierać także w problemach z konfliktami w miejscu pracy, stresem i izolacją.

Kierownik duetu człowiek-maszyna 

Powoli staje się faktem, że ludzie zaczynają być nie tylko zastępowani przez maszyny, ale i pracować w tandemach człowiek-maszyna. Z tego powodu będzie trzeba stworzyć nowy system komunikacji oraz współpracy. Oczywiście będzie tu odczuwalna ogromna rola sztucznej inteligencji. Z tego powodu będzie trzeba zatrudniać specjalistów z wykształceniem z zakresu psychologii eksperymentalnej, neuronauki, inżynierii i informatyki. 

Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Sztuczna inteligencja a uczenie maszynowe. Na czym polega różnica?Mikołaj Frączak

Idealną sytuacją będzie, gdy ponadto będą mieli wiedzę z zakresu HR. Jakie zadania otrzyma taki specjalista? Będzie musiał w umiejętny sposób zaprogramować pracę i wyznaczyć role w niej, tak by maksymalnie wykorzystać maszynę a jednocześnie pokazać pracownikowi, jak z niej umiejętnie korzystać. 

Główny planista celów 

Kolejne stanowisko zarządcze w firmach, które może już niebawem się w nich pojawić to Chief Purpose Planner. Główny planista celów ma zająć się stworzeniem celu korporacyjnego, który obuduje on odpowiednimi narracjami oraz stworzy strategię działania. Bardzo istotna dla takiego specjalisty okaże się wiedza z zakresu HR, na temat etyki korporacyjnej, zachowań w mediach społecznościowych. Będzie on musiał wiedzieć, jak angażować nie tylko pracowników ale i klientów w działania firmy. 

Rywalizacja człowieka z AI czy AI z człowiekiem? Popularność ChatGPTRywalizacja człowieka z AI czy AI z człowiekiem? Popularność ChatGPTMonika Świetlińska

Bardzo ważne by pracodawcy przyglądali się procesom intensywnych zmian, które obecnie pojawiają się na rynku pracy. To równie istotne także dla obecnych i przyszłych pracowników. Pozwoli to zaplanować rozwój firmy ale także własnej osoby w zupełnie nowym kierunku. Warto pomyśleć, w jakich obszarach pracy nie zastąpią nas maszyny oraz sztuczna inteligencja.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!