Nowe oszustwo na Blika? Lepiej uważać na podejrzane wiadomości SMS

CSIRT KNF ostrzega klientów banków. System płatności Blik nadal popularny dla przestępców.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 lutego 2022

- Oszustwo na BLIK-a w nowej odsłonie! Ostrzegamy przed wiadomościami SMS z informacją o zwrocie środków. Wejście w link prowadzi do fałszywego panelu logowania, który tym razem rozbudowany został o nowe banki. Wprowadzenie tam danych grozi utratą naszych środków. Bądźcie czujni! – informuje CSIRT KNF.

Atak na klientów Blika to nie wszystko. CSIRT KNF ostrzegał też o innych zagrożeniach.

Przestępcy podszywają się pod firmę Polsat

- Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym – informuje na Tweeterze CSIRT KNF. Cyberprzestępcy zaatakowali tym razem pod marką „Polsat”.

Co trzeba zrobić, aby zacząć zarabiać z Polsatem?

Co do zasady właściwa odpowiedź na to pytanie to pewnie — zacząć kupować aukcje Cyfrowego Polsatu. Tymczasem cyberprzestępcy przygotowali projekt, w którym to oni będę głównymi beneficjentami inwestycji. Specjalnie spreparowana strona w kolorach Polsatu plus zdjęcie prezesa Zygmunta Solorza – Żaka. Do tego formularz w którym wystarczy wpisać wszystkie informacje o sobie i swoim banku.

Czy tak wygląda strona główna do inwestowania pieniędzy w akcje czy inne papiery wartościowe? Jeżeli ktokolwiek kiedyś miał do czynienia z inwestowaniem to wie doskonale, że nie. To fałszywa strona wyłudzająca dane do konta.

Totolotek padł ofiarą ransomware. Dane klientów zagrożoneTotolotek padł ofiarą ransomware. Dane klientów zagrożoneMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

- Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym. Tym razem cyberprzestępcy podszywają pod spółkę Polsat. Zainwestowanie środków na poniższej stronie jest równoznaczne z ich utratą! – poinformował na Tweeterze CSIRT KNF. Niestety Polsat to nie pierwsza i nie ostatnia znana firma, pod którą podszywają się cyberprzestępcy.

Wypełniasz ankiety na Facebooku? Uważaj, to może być oszustwo

CSIRT KNF ostrzega o kolejnej próbie oszustwa phishingowego. Atrakcyjna inwestycja? Tak, ale cyberprzestępców w twoje pieniądze. — Ostrzegamy przed kolejnym oszustwem inwestycyjnym mającym na celu kradzież środków! Tym razem oszuści przygotowali nowy scenariusz — zamiast fałszywej strony próbują pozyskać dane z wykorzystaniem ankiet na portalu Facebook. Miejcie się na baczności! – informował jakiś czas temu też CSIRT KNF.

Oszuści proponują bonus 900 zł. Uwaga na takie „reklamy banków”

Centrum ostrzegało też klientów BNP Paribas przed fałszywymi reklamami, w których oszuści proponują bonus 900 zł. — Reklama prowadzi do fałszywej strony, która wyłudza dane takie jak PESEL i nazwisko panieńskie matki – poinformował niedawno CSIRT KNF, czyli Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego.

Ponadto oszuści po raz kolejny przygotowali fałszywą stronę, która ma na celu infekcję naszych telefonów złośliwym oprogramowaniem. Cyberprzestępcy podszywają się pod PKO BP i próbują nakłonić użytkowników do instalacji fałszywej aplikacji mobilnej. Wystarczy, że nieświadomi internauci wejdą na adres niebezpiecznej strony: iko.pkobq[.]pl. Jak widać użyty tu jest trick z podmianą litery z p na q e nazwie banku. Dla naszego mózgu, bardzo często może to być zmiana niezauważalna. Takie rodzaje socjotechniki wykorzystują cyberprzestępcy na całym świecie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!