Nowelizacja ustawy o e-administracji. Jakie ułatwienia dla obywateli?

E-płatności, pełnomocnictwa elektroniczne i jeszcze większe zabezpieczenie przed kradzieżą cudzej tożsamości to tylko niektóre zmiany w przyjętej przez rząd nowelizacji ustawy dotyczącej e-administracji.  — Cyfryzacja urzędów ma optymalizować koszty, poprawić jakość i bezpieczeństwo usług publicznych, a także ułatwić życie obywatelom. Sprawy urzędowe powinniśmy załatwiać szybko i sprawnie  – podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 24 lipca 2023

e-pełnomocnictwa ie-płatności

Ile razy nie odebraliście listu poleconego, bo poczta była już zamknięta, a nikt z bliskich nie mógł tego zrobić w waszym imieniu? Dzięki nowym przepisom będziesz mógł udzielić elektronicznego pełnomocnictwa do załatwiania szeregu spraw urzędowych, np. odbioru korespondencji na poczcie. 

e-Pełnomocnictwa będą gromadzone w nowym Rejestrze Pełnomocnictw Elektronicznych, do którego dostęp będą mogły uzyskać podmioty publiczne.

e-Płatności pozwolą nam zapłacić online np. podatek od nieruchomości czy inne zobowiązania administracyjne. Będziesz  wykorzystaniem różnych metod płatności. Będzie szybko i łatwo – nie już musiał szukać danych do przelewu – urząd sam przypomni o kwocie do zapłaty.

Ograniczamy też negatywne skutki kradzieży tożsamości – oprócz zastrzeżenia numeru PESEL, które będzie mógł już wkrótce zgłosić w aplikacji mObywatel, w ustawie o e-administracji wprowadzono zapis, który umożliwi podmiotom świadczącym np.usług bankowe lub telekomunikacyjne zweryfikowanie zgodności fotografii w dowodzie osobistym z tą przechowywaną w Rejestrze Dowodów Osobistych.

Nowe przepisy w ustawie:

  • dają samorządom możliwość zniesienia opłat za zdjęcia do dowodu osobistego,
  • usprawniają pracę urzędów –  wprowadzają obowiązek posiadania systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją,
  • regulują funkcjonowanie doręczeń elektronicznych,
  • blokują możliwość nieuprawnionego ingerowania w treść akt oraz utraty akt dzięki konieczności przekazywania cyfrowych akt do Państwowej Agencji Nadzoru Audytowego

Online załatwisz także:

  • oświadczenie o braku okoliczności uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego,
  • wniosek o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego dla dziecka, które nie ukończyło do 12 lat.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie w ciągu najbliższych miesięcy.

Polacy chętnie korzystają z usług e-administracji

Polacy chętnie korzystają z usług e-administracji i doceniają cyfrowe usługi, np. e-recepty czy automatyczne rozliczenie PIT (Twóje-PIT). Od 2016 r. liczba profili zaufanych zwiększyła się z ok. 400 tys. do ponad 16 mln. Nowe przepisy zakładają m.in. udostępnienie nowych usług administracji publicznej przez Internet. Dzięki e-płatnościom będzie można online zapłacić opłaty urzędowe, a urząd sam przypomni o tym, przesyłając powiadomienie w aplikacji mObywatel.

Ustawa o mObywatel. W jakich sytuacjach będzie można posługiwać się e-dowodem?Ustawa o mObywatel. W jakich sytuacjach będzie można posługiwać się e-dowodem?Joanna Gościńska

Ponadto od 14 lipca można korzystać mObywatel 2.0. Aplikacja jest rozbudowana o nowe funkcje i dokumenty, w tym mDowód. To nowy, elektroniczny dokument tożsamości, który daje możliwość potwierdzenia tożsamości przy załatwianiu spraw urzędowych i innych w niemalże każdej sytuacji, w której aktualnie używamy dowodu osobistego. Wprowadzenie równoważnego mobilnego dokumentu tożsamości oznacza, że Polska jest w czołówce państw dokonujących cyfryzacji.

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!