Ustawa o mObywatel. W jakich sytuacjach będzie można posługiwać się e-dowodem?

14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach. Jak zweryfikować obywatela w aplikacji mObywatel? 

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 17 lipca 2023

Zamiast dowodu osobistego, aplikacja 

Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.

7(16) 2023 SECURITY MAGAZINE7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska

- Polacy cenią usługi cyfrowe w administracji i oczekują wprowadzania kolejnych, które uproszczą załatwianie spraw urzędowych. Takie są czasy, że – wychodząc z domu – nie zawsze mamy przy sobie portfel z dokumentami, za to prawie nikt z nas nie rozstaje się ze smartfonem. Teraz będziemy  mogli mieć dokument potwierdzający naszą tożsamość zawsze przy sobie, w swoim telefonie. Jestem pewien, że to rozwiązanie ucieszy zarówno obywateli, jak i urzędników – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. 

mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:

  • składając wniosek o nowy dowód osobisty,
  • przekraczając granicę kraju,
  • załatwiając sprawy w banku (to będzie możliwe od 1 września br.).

Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym. 

Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneCyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneMonika Świetlińska

mDowód będzie natomiast respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie. 

Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby, wykorzystując QR kod? 

Aby zweryfikować tożsamość obywatela, który przyszedł załatwić swoją sprawę w urzędzie i chce okazać się mDowodem, urzędnik musi mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mObywatel. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Play (Adnroid) lub App Store (iOS).

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Cały proces potwierdzania tożsamości przy użyciu nowej metody opartej o skanowanie QR kodu. 

Czym jest mObywatel?

mObywatel – bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji) oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. 

Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Aplikacja została pierwszy raz upubliczniona 29 października 2017 roku na smartfony z Androidem. Wersja na urządzenia z iOS została wydana 31 stycznia 2018 roku.

Fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!