Ustawa o mObywatel. W jakich sytuacjach będzie można posługiwać się e-dowodem?
14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel, na mocy której dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostaje zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym. To oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach. Jak zweryfikować obywatela w aplikacji mObywatel?
- Joanna Gościńska
- /
- 17 lipca 2023
Zamiast dowodu osobistego, aplikacja
Nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem. Przypominamy, że nie jest to cyfrowa wersja dowodu osobistego – dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności. Każdy obywatel będzie mógł wylegitymować się mDowodem, a urzędnicy będą musieli respektować ten dokument i umieć potwierdzić tożsamość osoby, która się nim posługuje.
7(16) 2023 SECURITY MAGAZINEMonika Świetlińska
- Polacy cenią usługi cyfrowe w administracji i oczekują wprowadzania kolejnych, które uproszczą załatwianie spraw urzędowych. Takie są czasy, że – wychodząc z domu – nie zawsze mamy przy sobie portfel z dokumentami, za to prawie nikt z nas nie rozstaje się ze smartfonem. Teraz będziemy mogli mieć dokument potwierdzający naszą tożsamość zawsze przy sobie, w swoim telefonie. Jestem pewien, że to rozwiązanie ucieszy zarówno obywateli, jak i urzędników – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.mDowodem nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w trzech sytuacjach:
- składając wniosek o nowy dowód osobisty,
- przekraczając granicę kraju,
- załatwiając sprawy w banku (to będzie możliwe od 1 września br.).
Tu wciąż będzie trzeba wylegitymować się tradycyjnym dowodem osobistym.
Cyfrowe potwierdzenie tożsamości tak samo ważne jak tradycyjneMonika Świetlińska
mDowód będzie natomiast respektowany w każdej innej sytuacji, wymagającej potwierdzenia naszej tożsamości: w przychodni, sądzie, zawierając umowy, wypożyczając samochód lub sprzęt np. sportowy, u notariusza czy na poczcie.
Jak sprawdzić mDowód drugiej osoby, wykorzystując QR kod?
Aby zweryfikować tożsamość obywatela, który przyszedł załatwić swoją sprawę w urzędzie i chce okazać się mDowodem, urzędnik musi mieć zainstalowaną na swoim smartfonie aplikację mObywatel. Można ją pobrać bezpłatnie ze sklepu Play (Adnroid) lub App Store (iOS).
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Cały proces potwierdzania tożsamości przy użyciu nowej metody opartej o skanowanie QR kodu.
Czym jest mObywatel?
mObywatel – bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji) oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS.
Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie profilu zaufanego. Aplikacja została pierwszy raz upubliczniona 29 października 2017 roku na smartfony z Androidem. Wersja na urządzenia z iOS została wydana 31 stycznia 2018 roku.
Fot. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?