Otwarta sieć wi-fi. Czy jej używanie jest bezpieczne?

Przepadamy za miejscami, w których znajdziemy otwartą sieć wi-fi. Spędzamy w nich czas szukając potrzebnych nam informacji, korzystając z mediów społecznościowych, wykonując pracę zdalną. Nie jest ważne, czy to galeria handlowa, restauracja, park, modny skwer czy plaża. Bardzo często w przypływie beztroski zapominamy, że są niebezpieczne. Przeczytaj, jakich zasad się trzymać, by korzystanie z otwartej sieci wi-fi było bezpieczne.

 • Anna Petynia-Kawa
 • /
 • 30 stycznia 2023

Pamięta o tym, że korzystając z otwartej sieci wi-fi nie masz pewności, kto ją udostępnia oraz czy informacje, które właśnie przesyłasz nie dostaną się w niepowołane ręce. Nawet, jeśli dostęp do sieci jest chroniony hasłem, pamiętaj, że ma do niej dostęp bardzo szerokie grono osób. 

Obszary cyberbezpieczeństwa, o których warto pamiętaćObszary cyberbezpieczeństwa, o których warto pamiętaćMikołaj Frączak

Oto kilka zasad, które warto stosować na co dzień: 
 • łącz się z ogólnodostępnym internetem tylko w sytuacji, kiedy nie masz innego wyjścia, 
 • w ustawieniach smartfona/laptopa/tabletu wyłącz w ustawieniach automatyczne łączenie się z siecią wi-fi, 
 • sprawdzaj dokładnie, z jaką siecią chcesz się połączyć i wybieraj takie, w których wymagane jest podanie hasła, 
 • nie korzystaj z bankowości internetowej, poczty elektronicznej oraz serwisów społecznościowych podczas używania otwartej sieci wifi, 
 • jeśli musisz skorzystać ze stron www, niech będą to witryny, które są zabezpieczone protokołem SSL (oznacza on szyfrowanie połączenia), jeśli są one odpowiednio zabezpieczone, przy pasku adresu znajdziesz ikonkę kłódki, 
 • miej zainstalowany program antywirusowy na każdym urządzeniu, przy pomocy którego łączysz się z siecią, dbaj o jego bieżącą aktualizację.

  Rozbudowa WiFi w miejscu pracy. O czym warto pamiętać?Rozbudowa WiFi w miejscu pracy. O czym warto pamiętać?Michał Górecki

Czy korzystanie z VPN gwarantuje bezpieczne połączenie z siecią otwartą? 

Jest jeszcze jeden sposób na to, by otwarte sieci wi-fi, z których korzystasz były bezpieczne. W tym celu możesz korzystać z VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej. Pozwoli to na całkowite ukrycie Twojej aktywności w internecie oraz pełną anonimowość działań.

Co się za tym kryje? Lokalizacja urządzenia z którego korzystasz będzie ukryta a ponadto urządzenie będzie chronione przed złośliwym oprogramowaniem. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!