PESEL i mObywatel w nowej strukturze. Centralny Ośrodek Informatyki zostanie przekształcony

KPRM ogłosiła, że rozpoczęły się konsultacje ws. projektu ustawy, na mocy której Centralny Ośrodek Informatyki zostanie przekształcony w Agencję Informatyzacji. Co, poza nazwą, przyniesie ta zmiana? Sprawdziliśmy.

  • Michał Górecki
  • /
  • 9 września 2022

Centralny Ośrodek Informatyki stanie się Agencją Informatyzacji

Projektowana ustawa ma pozwolić władzom na sprawniejsze i efektywniejsze realizowanie zadań związanych z informatyzacją administracji publicznej. Dzięki temu łatwiejsze będzie udzielanie wsparcia podmiotom państwowym w sferze IT. 

W ocenie sekretarza stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusza Cieszyńskiego, zmiana wiąże się z koniecznością szybkiego reagowania na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość. Zauważył, że takie obszary, jak cyberbezpieczeństwo i sprawna administracja systemami IT wymagają zmiany sposobu organizacji pracy. Państwo potrzebuje także specjalistów z zakresu IT. Ich pozyskiwanie ma być łatwiejsze dzięki powołaniu Agencji Informatyzacji. 

Trendy na rynku pracy nie pozostawiają wątpliwości, że aby pozyskać »talenty« musimy oprócz dużych i ambitnych projektów oferować warunki podobne do tego, co proponują podmioty komercyjne” - dodał Cieszyński.

Agencja Informatyzacji ma działać sprawniej, niż COI

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

KPRM przekonuje, że przekształcenie COI w AI w sposób istotny usprawni działanie jednostki. Ma także wpłynąć na efektywność wykonywania zleconych zadań. Rząd myśli także o optymalizacji kosztów. Specjaliści IT mają być bowiem zatrudniani głównie w formule kontraktowej. „Obecnie administracja może pozyskiwać pracowników kontraktowych jedynie w formule tzw. bodyleasingu” – czytamy w komunikacie KPRM. 

Forma prawna Agencji Informatyzacji

O ile Centralny Ośrodek Informatyki jest jednostką gospodarki budżetowej, o tyle Agencja Informatyzacji będzie posiadała zupełnie nową formą prawną. Dzięki temu mniejsze będą obciążenia biurokratyczne. To z kolei powinno przełożyć się na usprawnienie realizacji zadań. Będą one zlecane agencji ustawowo. 

10 mln danych kontaktowych w RDK. Jedyny taki rejestr10 mln danych kontaktowych w RDK. Jedyny taki rejestrMikołaj Frączak

Za co będzie odpowiedzialna Agencja Informatyzacji

Wśród zadań, jakie zostaną postawione przed Agencją Informatyzacji, będzie ochrona, rozwój, a także utrzymanie kluczowych systemów informatycznych państwa. Mowa o profilu zaufanym, aplikacji mObywatel, PESEL, rejestr paszportowy, e-usługi, ePUAP oraz CEPiK.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!