Pokój socjalny w firmie: jak go zaaranżować?

Wbrew obiegowej opinii, pracownicy muszą mieć w firmie wyznaczoną strefę, gdzie będą mogli… odpocząć od pracy. Uwaga ta dotyczy nie tylko osób pracujących na zmiany. Oto najważniejsze porady, dzięki którym uda się Wam szybko zaaranżować pomieszczenie socjalne.

  • Michał Górecki
  • /
  • 6 września 2021

Do czego służy pomieszczenie socjalne w firmie?

Trudno o jego jednoznaczną definicję. Wynika to z tego, że w różnych firmach ta kwestia rozwiązywana jest inaczej. Czasem przedsiębiorstwa ograniczają się do wydzielenia tak zwanej strefy kuchennej. Zwykle znajduje się tam lodówka czy czajnik, z którego mogą korzystać osoby zatrudnione w firmie.

Niemal powszechną praktyką jest też poszerzenie tej strefy o dodatkowy stolik, a także sztućce i talerze, które zawsze są do dyspozycji pracowników. Co nie powinno nikogo dziwić, takie wyposażenie ciągnie też za sobą kolejne inwestycje w postaci kuchenki oraz mikrofali. 

To użyteczne rozwiązanie, które docenimy też podczas niewielkich eventów, jakie chcemy urządzić załodze w firmie, na przykład w sali konferencyjnej. Można tu wskazać na przykład na ważne spotkania, gdzie właściciel omawia plany na rozwój firmy lub firmową wigilijkę czy spotkanie integracyjne. 

Z założenia firmowe pomieszczenie socjalne ma być przeznaczone zwłaszcza dla pracowników. Można powiedzieć, że to miejsce ma być dla nich odskocznią, gdzie będą mogli na chwilę złapać oddech, by dalej móc pracować na wysokich obrotach.

Nowoczesne pomieszczenia socjalne — co je wyróżnia?

Na pewno trzeba wskazać  na to, że do Polski docierają wreszcie trendy z zachodu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, coraz częściej postrzega się czas spędzany w firmie nie jako czas pracy. To ciekawa odmiana, jednak znajduje ona przełożenie w wynikach badań.

Leasing fotowoltaiki. Jak to działa?Leasing fotowoltaiki. Jak to działa?Anna Malinowska

Naukowcy już kilka lat temu dowiedli, że najbardziej efektywni jesteśmy wtedy, kiedy pracujemy po około 6 godzin dziennie. Wiele państw coraz bardziej skraca dzień roboczy, a niedawne eksperymenty z czterodniowym tygodniem pracy pokazały, że wydajność nie tylko nie spada, ale wręcz rośnie.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nie powinno więc dziwić, że wiele firm nie dość, że pozwala pracownikom na nieco więcej luzu w godzinach pracy, to jeszcze samodzielnie inwestuje w rozrywkę dla nich. Konsole czy zawody w różne gry w sieci LAN w dużych firmach nie dziwią już niemal nikogo. 20-30 minut relaksu oznacza tu bowiem intensywny czas pracy po takiej przerwie. Umysł odpocznie, nabierze świeżości, w wyniku czego praca wykonywana jest lepiej niż w tradycyjnym modelu zatrudnienia.

Jak zaaranżować nowoczesny pokój socjalny w firmie?

Coraz więcej firm tworzy tylko “szkielet” takiego pomieszczenia, czyli na przykład umieszcza tam kanapę, konsolę i telewizor lub monitor. Pracownicy zwykle sami proszeni są o urządzenie takiego miejsca, gdzie każdy może dorzucić jakiś element od siebie. Może to być ulubiony plakat lub jakiś ciekawy dodatek. 

Tak zaaranżowane pomieszczenie dla pracowników na pewno bardzo przypadnie im do gustu, dzięki czemu poczują się oni z firmą o wiele bardziej związani. Dziś, w erze rynku pracownika, jest to atut, którego absolutnie nie wolno lekceważyć.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!