Pracodawcy: Powstanie Agencji Informatyzacji popsuje konkurencję na rynku IT

Transformacja Centralnego Ośrodka Informatyki w Agencję Informatyzacji może wpłynąć na ograniczenie konkurencji na rynku usług IT, przede wszystkim związanych z zamówieniami publicznymi – uważa Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan. Eksperci zwracają uwagę na szerokie kompetencje nowego podmiotu.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 października 2022

Zmiana COI w AI – konsekwencje dla konkurencji

Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan ocenia, że przygotowany projekt ustawy, która umożliwi przekształcenie Centralnego Ośrodka Informatyki w Agencję Informatyzacji, może być niezgodny z prawem konkurencji. 

ZPTC Lewiatan w swoim stanowisku twierdzi, że rozszerzenie możliwości finansowych Agencji Informatyzacji w obszarze związanym z zaciąganiem zobowiązań oraz przejmowaniem szeregu zadań związanych z systemami informatycznymi w sektorze publicznym, może w sposób znaczący ograniczyć konkurencję na rynku tych usług. 

Mniejsza konkurencyjność sektora prywatnego?

Według ekspertki Konfederacji Lewiatan Elizy Turkiewicz - „istnieje też ryzyko naruszenia norm prawa konkurencji, w szczególności poprzez »upaństwowienie« części rynku usług IT świadczonych dla podmiotów publicznych, który do tej pory funkcjonował na zasadach nieograniczonej konkurencji oraz budowanie pozycji dominującej Agencji Informatyzacji, co może prowadzić do dalszego i postępującego ograniczania wielkości tego rynku”.

Lewiatan powołuje się przy tym na podobne wątpliwości, które ma dostrzegać także prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

PESEL i mObywatel w nowej strukturze. Centralny Ośrodek Informatyki zostanie przekształconyPESEL i mObywatel w nowej strukturze. Centralny Ośrodek Informatyki zostanie przekształconyMichał Górecki

Konkurencja a prawo UE

Eksperci zwracają uwagę, że prawo Unii Europejskiej regulujące kwestie związane z konkurencją sprzyja liberalizacji gospodarki. Co prawda dopuszcza większy udział państwa w gospodarce, jednak przy zastosowaniu instrumentów, które są właściwe dla gospodarki wysoce konkurencyjnej oraz przy ograniczeniu regulacji administracyjnoprawnych – podkreśla Lewiatan. 

Na podstawie: https://lewiatan.org/agencja-informatyzacji-ograniczy-konkurencje-na-rynku-uslug-it/

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!