Przeglądarki na Androida - którym z nich warto dać szansę?

Wbrew obiegowej opinii, w Sklepie Play można znaleźć wiele ciekawych przeglądarek internetowych. Nie jesteśmy skazani na Chrome’a. Którym narzędziom warto dać szansę? A może lepiej zostać przy Google Chrome?

  • Iga Gradzka
  • /
  • 10 czerwca 2021

Jakie są atuty Chrome’a?

Na pewno trzeba wskazać na idealną kompatybilność z systemem oraz usługami Google, niemal w każdej możliwej kwestii. Chrome połączy się z naszym kontem, może też zdalnie przechowywać nasze hasła, abyśmy mogli szybko przelogowywać się między komputerem a smartfonem i każdorazowo nie musieli zgadywać haseł do różnych usług.

5 powodów, dla których Microsoft Edge jest lepszy od Chrome5 powodów, dla których Microsoft Edge jest lepszy od ChromeRafał Stępniewski

Narzędzie świetnie radzi sobie z obsługą zdecydowanej większości stron. Zwłaszcza zaś tych, które są zgodne z wytycznymi Google w zakresie SEO oraz zasadami Mobile First. Można powiedzieć, że każda nowoczesna, w miarę cyklicznie aktualizowana strona w sieci, wyświetli się w tej przeglądarce wręcz wzorowo.

Warto wskazać też na wymiar typowo praktyczny. Narzędzie jest proste, bardzo intuicyjne w obsłudze. Poradzą sobie z nim zarówno osoby nowe, które dopiero wchodzą w ekosystem Androida, jak i starzy wyjadacze, którzy doskonale znają się z tą platformą.

Chrome pozwala też na dynamiczne wyświetlanie powiadomień na górnej belce nawigacyjnej, a od pewnego czasu wspiera też obsługę trybu ciemnego, dzięki czemu rośnie czas pracy smartfona na jednym cyklu ładowania. To kolejna wartość dodana. 

Skąd pobrać alternatywne przeglądarki internetowe?

Najbezpieczniej będzie pobierać je ze Sklepu Play, czyli oficjalnej usługi, jaką swoim użytkownikom oddało do dyspozycji Google. Możemy też skorzystać z innych sklepów dostępnych dla Androida, a także pobrać pliki instalacyjne.apk z oficjalnych stron poszczególnych przeglądarek, jednak najlepiej będzie zaufać Google Play. Dlaczego?

Help desk w Polsce czy za granicą? Wady i zaletyHelp desk w Polsce czy za granicą? Wady i zaletyMichał Górecki

Kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo użytkownika. Gdy pobieramy aplikacje ze sklepu od Google, to mamy pewność, że instalujemy narzędzia, które sprawdził administracja, co znacznie zwiększa szanse na to, że nie jest to złośliwe oprogramowanie, które mogłoby wykradać nasze dane.

Każdorazowo gdy instalujemy aplikacje spoza tej przestrzeni, oddajemy część tej kontroli i dobrowolnie zgadzamy się na to, że dany program niekoniecznie jest sprawdzony. Zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i kompatybilności z różnymi telefonami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Polecane przeglądarki na Androida, którym warto dać szansę

Jakie zewnętrzne aplikacje warto sprawdzić? Na pewno warto dać szansę Firefoxowi. To sprawdzone, świetne oprogramowanie tworzone przez Fundację Mozilla, która od wielu lat kładzie bardzo duży nacisk na ochronę danych użytkownika i jego prywatność.

Możemy też zastanowić się nad Operą Touch. Narzędzie — tak samo jak Chrome — bazuje na silniku Chromium, który napędza zdecydowaną większość przeglądarek dostępnych na rynku. Opera wyróżnia się m.in. wbudowanym narzędziem VPN, które jest darmowe dla użytkownika oraz bardzo miłym dla oka interfejsem graficznym.

Można też zastanowić się nad EDGE od Microsoftu. To świetna, dojrzała usługa, która działa naprawdę dobrze. Jeśli korzystamy z wielu innych usług firmy z Redmond, to zdecydowanie warto dać jej szansę. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!