Routery ASUS wyłączyły się na całym świecie z powodu złej aktualizacji. Firma przeprasza

Z powodu błędu routery firmy ASUS miały problem z łącznością na całym świecie. Tajwański gigant szybko naprawił usterkę i przeprosił swoich klientów. Nie wszędzie to jednak poskutkowało.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 24 maja 2023

Awarie routerów ASUS

Na całym świecie użytkownicy routerów firmy ASUS narzekali na brak łączności lub problemy z nią. ASUS zapewnia, że ich zespół techniczny rozwiązał problem, dzięki czemu routery z powrotem działają tak, jak trzeba. W niektórych przypadkach użytkownicy mogą jednak potrzebować ręcznego ponownego uruchomienia urządzeń.

Wolny internet? Te rzeczy mogą Ci pomócWolny internet? Te rzeczy mogą Ci pomócRedakcja politykabezpieczenstwa.pl

Jeśli problem nadal występuje, zaleca się przywrócenie ustawień fabrycznych i przesłanie ponownie pliku ustawień. W przypadku trudności z resetem użytkownicy mogą nacisnąć i przytrzymać przycisk RESET na urządzeniu przez 5–10 sekund.

ASUS wydał w sprawie awarii oświadczenie i przeprosił za błąd. Firma jednak nie wskazała, co dokładnie było przyczyną problemu. Jeden z użytkowników Reddita wskazał, że prawdopodobnie było to uszkodzenie pliku definicji dla ASD (ASUS AiPRotection). 

Routery ASUS znowu działają

ASD to wbudowany system bezpieczeństwa firmy Trend Micro, który jest używany w wielu modelach routerów do ochrony w czasie rzeczywistym przed pojawiającymi się zagrożeniami. Jest on aktualizowany niezależnie od tego, czy użytkownik ma włączone automatyczne uaktualnianie, czy nie. 

Podobno uszkodzony plik definicji ASD automatycznie zaktualizował się na większości routerach firmy ASUS i spowodował wyczerpanie miejsca w systemie plików i pamięci. Ostatecznie doprowadziło to do awarii. 

15 najpopularniejszych mitów dotyczących cyberbezpieczeństwa15 najpopularniejszych mitów dotyczących cyberbezpieczeństwaMonika Świetlińska

Firma ASUS przeprasza za wszelkie niedogodności spowodowane tym incydentem i zapewnia, że podejmie wszelkie działania, aby zapobiec powtórzeniu się takiego zdarzenia. Osoby, które nadal napotykają problemy, powinny skontaktować się z pomocą techniczną firmy ASUS, aby uzyskać dodatkową pomoc i dalsze wskazówki.

ASUS jest jednym z przodujących producentów routerów na rynku, więc awaria w tak szerokim zakresie nie przeszła niezauważona. Na szczęście wszystko zostało naprawione. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!