Wolny internet? Te rzeczy mogą Ci pomóc

Nie ma nic gorszego, niż wysoki ping podczas meczu o awans. Powie Ci o tym każdy gracz.rnJednak wcale nie musisz być gamerem, aby dotknął Cię problem wolnego internetu. W końcurnkażdy z nas od czasu do czasu musi coś pobrać czy uploadować do sieci. Wtedy prędkość narnpoziomie 1Mb/s może wywołać białą gorączkę i spowodować chęć wyrzucenia swojego sprzęturnprzez balkon. Co możesz zrobić, aby przyspieszyć wolny internet?

  • Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
  • /
  • 19 maja 2023

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Prędkość internetu najłatwiej jest sprawdzić na popularnej stronie internetowej SpeedTest. Po naciśnięciu w przycisk “start” już po chwili Twoim oczom ukaże się szybkość pobierania, wysyłania oraz opóźnienie (ping). Weź pod uwagę, że strona pokazuje wartości w Mb (megabitach) na sekundę, a 1MB (megabajt) jest równy 8 Mb.

Ping możesz sprawdzić też w wierszu poleceń (cmd) za pomocą komendy “ping -t (adres strony internetowej)”, np. “ping -t www.google.com”. Konsola będzie przez cały czas informowała Cię o opóźnieniu w milisekundach.

Jak zaradzić na zbyt wolny internet?

Są różne rodzaje “wolnego internetu”, choć najczęściej użytkownicy rozumieją przez to mozolny download lub wysoki ping. Może to być spowodowane zarówno przez operatora, jak i Twój router lub komputer.

Jeśli prędkość Twojego internetu jest mniejsza, niż na umowie, a po stronie dostawcy wszystko jest w porządku, sprawdź poniższe rzeczy:

- Router. Jeśli łączysz się z nim bezprzewodowo, to warto zacząć od postawienia go bliżej komputera. Trzymaj go też z dala od innych urządzeń, które mogą zakłócać jego działanie. Jeżeli to nie pomoże — postaraj się przywrócić router do ustawień fabrycznych, lub też wejdź w jego zaawansowane opcje wpisując adres IP w przeglądarce. Dobrze, gdyby zajął się tym informatyk — ustawienia zmieniasz na własną odpowiedzialność.

- Ustawienia komputera. Kiedy ostatnio sprawdzałeś aktualność karty sieciowej? Skoro dawno, być może warto od tego zacząć. Uruchom menedżer urządzeń i rozwiń zakładkę z kartami sieciowymi. Jeżeli Windows nie znajdzie automatycznie sterowników, poszukaj ich na własną rękę w internecie. Możesz skorzystać też z systemowych ustawień sieci i internetu i automatycznego rozwiązywania problemów.

Usterka routera lub karty graficznej w komputerze to mimo wszystko rzadkość. W większości przypadków wina leży po stronie dostawcy internetu. Jeśli korzystasz z internetu mobilnego lub radiowego, to chwilowe spadki stabilności są normalne i nie stanowią powodu do obaw.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto też sprawdzić swój kabel internetowy. Kabel sieciowy LAN występuje w rodzaju UTP, FTP lub S/FPT oraz w jednej spośród wielu z kategorii. Dla przykładu kategoria 6 zapewnia prędkość działania do 10Gb/s, natomiast kategoria 8 — 40Gb/s. Więcej o kablach internetowych przeczytasz w naszym dedykowanym artykule na ten temat.

Jaki router do internetu światłowodowego?

Dobrze, aby Twój sprzęt posiadał porty WAN i LAN o przepustowości 1000Mb/s. Jeżeli często korzystasz z internetu bezprzewodowego, zwróć też uwagę na zasięg routera i liczbę jego anten.

router.jpg

Naszym zdaniem, najlepszy router światłowodowy powinien obsługiwać najnowsze standardy technologii Wi-Fi, takie jak 802.11ac lub 802.11ax (Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6). Te standardy oferują wyższą prędkość i lepszą wydajność w porównaniu do starszych wersji, co jest niezwykle istotne.

Dobre routery mają zazwyczaj technologię MIMO (Multiple-Input Multiple-Output), która wykorzystuje wiele anten do jednoczesnej transmisji danych. Im więcej anten, tym lepsza wydajność sieci Wi-F

Wolny internet a umowa z dostawcą

Jeśli powyższe sposoby Ci nie pomogły i jesteś pewien, że za zbyt wolny internet odpowiada Twój dostawca — koniecznie się z nim skontaktuj. Na rynku działa całe mnóstwo operatorów, dlatego jest też spora szansa, że trafisz na kogoś nieuczciwego. To właśnie dlatego tak ważne jest dokładne czytanie umów, zanim podpiszesz ją na okres kilku lat.

Mamy jednak nadzieję, że za Twój wolny internet odpowiada jakaś błahostka, a Ty już niebawem będziesz mógł cieszyć się stabilnym pingiem i szybkim downloadem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!