Skradziono dane Facebook Marketplace?

Haker na nielegalnym rynku Breach Forums udostępnił prywatne dane osobowe, które rzekomo zostały skradzione z Facebook Marketplace.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 15 lutego 2024

"Algoatson" wykradł dane

Twierdzą, że częściowe dane użytkowników Facebook Marketplace zostały uzyskane w październiku 2023 r. przez cyberprzestępcę znanego na Discordzie jako „algoatson”, który „naruszył współpracę z wykonawcą zarządzającym usługami w chmurze dla Facebooka i ukradł jego częściową bazę danych użytkowników zawierającą 200 000 wpisów”. Dane zostały udostępnione przez cyberprzestępcę zwanego „IntelBroker”, który słynie z innych dużych wycieków, w tym kradzieży danych z General Electric, amerykańskich służb obywatelskich i imigracyjnych ( USCIS ), amerykańskich operatorów komórkowych oraz innych głośnych ataków.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

Dostarczona próbka obejmuje imiona i nazwiska, zaszyfrowane hasła, linki do zdjęć profilowych, identyfikatory Facebook, adresy e-mail, numery telefonów, języki i inne atrybuty, takie jak średnia ocena, liczba ocen i recenzji oraz ustawienia profilu. Haker twierdzi, że zainfekowane dane obejmują identyfikatory fizyczne. Baza danych, która została po raz pierwszy upubliczniona 11 lutego, zawiera 24 127 adresów e-mail z innymi zainfekowanymi danymi, potwierdził Hacread.com. Cybernews skontaktował się z Meta z prośbą o komentarz, ale w chwili pisania tego tekstu nie otrzymał jeszcze żadnych dodatkowych informacji.

To nie pierwszy raz 

To nie pierwszy raz, kiedy Facebook bierze udział w wyciekach danych. W 2022 r. w Internecie bezpłatnie pojawiła się baza danych zawierająca 533 mln rekordów użytkowników Facebooka. Facebook był od dawna krytykowany za pozwalanie stronom trzecim na gromadzenie lub pobieranie danych jego użytkowników, a najgłośniejszym skandalem jest Cambridge Analytica.

Polski wątek w „Facebook papers”. Serwis wywołał społeczną wojnę w naszym krajuPolski wątek w „Facebook papers”. Serwis wywołał społeczną wojnę w naszym krajuMichał Górecki

Grożące niebezpieczeństwo wycieku takich prywatnych danych osobowych polega na tym, że mogą one pozostawić trwały wpływ na życie ludzi. Podmioty zagrażające wykorzystują zebrane informacje do ataków phishingowych, złośliwych wiadomości e-mail i przeprowadzania innych przekonujących ataków na osoby, których informacje zostały ujawnione. Cybernews stale aktualizuje narzędzie do sprawdzania wycieków danych, aby uwzględnić informacje z różnych wycieków.

Użytkownikom zaleca się zachowanie czujności i dbanie o higienę cybernetyczną. Używaj silnych, trudnych do odgadnięcia haseł, włączaj uwierzytelnianie wieloskładnikowe na wszystkich ważnych kontach, uważaj na próby phishingu i spear phishingu, sprawdzaj duplikaty haseł i natychmiast konfiguruj nową ochronę dla kont, które korzystają z tych samych haseł.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!