Telewizory dla osób słabowidzących 2023

Samsung wprowadza w swoich telewizorach tryb Relumino dla osób słabowidzących. Dzięki niemu użytkownik telewizora będzie miał możliwość dopasować parametry obrazu w taki sposób, by osoby z bardzo różnymi wadami wzroku mogły cieszyć się podobnym poziomem widzenia, jak osoby mające zdrowy wzrok. Ta nowoczesna funkcja będzie dostępna w wybranych telewizorach z 2023 roku. Posiada ją między innymi model Q80C i wyższe, oraz modele QLED, Neo QLED oraz OLED i Neo QLED Excellence Line 8K.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 10 lutego 2023

Dlaczego funkcja nazywa się Relumio? 

Wiele osób z pewnością zastanawia się, dlaczego funkcję nazwano Relumio. Z języka łacińskiego hasło oznacza “przywracać światło”. Teraz wybór wydaje się oczywisty, prawda? Ten tryb podświetla kontury oraz znacznie poprawia kontrast oraz kolory. Dzięki temu obraz jest znacznie wyraźniejszy i staje się dużo łatwiejszy z odbiorze dla osób słabowidzących. 

Co interesujące, w opracowaniu trybu Relumio firma SAMSUNG wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI). To właśnie AI zapewnia odpowiada za dodatkowy obrysowanie krawędzi wybranych elementów ekranu oraz dbanie o stałą równowagę kolorów. Efekt? Lepsze widzenie obiektów, tekstu i postaci na ekranie. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?Michał Górecki

Jakie telewizory są wyposażone w tryb Relumio? 

Tryb Relumio będzie działał na telewizorach, które są połączone ze źródłem sygnału portem HDMI lub DTV. Co ważne, nie będzie obsługiwać innych źródeł, przykładowo popularnego OTT. Będzie on działał w następujących modelach telewizorów SAMSUNG wyprodukowanych w 2023 roku: 

  • Neo QLED 4K: QN80C, QN85C, QN90C, 
  • OLED: S90C, S95C,
  • Neo QLED Excellence Line 8K: QN800C, QN900C. 
Na tegorocznych targach CES ponadto zaprezentowano również nową generację specjalnych okularów Relumio i aplikację mobilną, która ma pomóc w personalizacji doznań wizualnych na różnych ekranach.

Bon na dekoder lub telewizor. Komu przysługuje dofinansowanie?Bon na dekoder lub telewizor. Komu przysługuje dofinansowanie?Michał Górecki

Aplikacja SeeColors dla osób, które cierpią na zaburzenia widzenia barw

Od kilku lat istnieje specjalna aplikacja SeeColors, z której mogą korzystać osoby cierpiące na zaburzenia wzroku związane z widzeniem barw. Można ją zainstalować na telewizorach SAMSUNG. Pozwala na dostosowanie wyglądu ekranu do problemów. Można w niej określić typ i stopień zaburzeń widzenia barw i w ten sposób dostosować ustawienia ekranu. 

Fot. Samsung

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!