Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?

Od czerwca 2022 roku Polska przechodzi nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej — DVBT-2. Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 grudnia 2021

Jak sprawdzić, czy mój telewizor odbierze nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC?

Aby odbierać telewizję naziemną w nowym standardzie nadawania, należy ustalić, czy jest on przystosowany do odbioru standardu DVB-T2/HEVC. Możliwości techniczne odbiornika można sprawdzić, używając wyszukiwarki umieszczonej na stronie www.telewizjanaziemna.pl oraz w jego instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta. Jeśli stwierdzimy, że posiadany odbiornik nie obsługuje nowego standardu nadawania (nie ma wbudowanego tzw. dekodera wewnętrznego), to należy dokupić tuner/dekoder jako urządzenie zewnętrzne.

Co jest potrzebne do odbioru standardu DVB-T2?

Aby odbierać telewizję w nowym standardzie, należy posiadać telewizor wyposażony w zintegrowany tuner DVB-T2 i obsługujący kodek HEVC nazywany także h.265 lub tuner zewnętrzny DVB-T2 z kodekiem HEVC/h.265. Widzowie, których odbiorniki nie spełniają tych wymagań technicznych, muszą zaplanować wymianę telewizora na nowy lub dokupienie odpowiedniego dekodera zewnętrznego.

Jak działa standard DVB-T2/HEVC?

Tuner zewnętrzny po podłączeniu do telewizora i sygnału antenowego umożliwi korzystanie z telewizji naziemnej w nowej technologii. W przypadku wbudowanego fabrycznie tunera DVB-T2/HEVC w telewizorze wystarczy podłączyć go bezpośrednio do sygnału antenowego.Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T. Jest to skrót z języka angielskiego — Digital Video Broadcasting – Terrestrial, czyli w wolnym tłumaczeniu naziemna telewizja cyfrowa.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

DVB-T działa w oparciu o kodowanie obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3).Jak można przeczytać na serwisie poświęconym tworzeniu obecnego standardu telewizyjnego i przygotowanej przez Telewizję Polską, dzięki temu telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor z odbiorem analogowym wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz telewizji analogowej, w tym nawet obraz wysokiej rozdzielczości (HD), a także dźwięk wielokanałowy.

DVBT-2 – na czym polega nowy standard telewizji?

Od czerwca 2022 roku w Polsce zmieni się standard telewizji, jaką dziś odbieramy za pomocą telewizorów, anten i tunerów cyfrowych DVB-T. Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

Co ważne, efektem większej oszczędności na częstotliwościach może być nie tylko więcej kanałów dla użytkowników, cale także oferta innych usług szerokopasmowych. Jak twierdzi UKE zmiany w nadawaniu telewizji to także możliwość oferowania przez nadawców nowych atrakcyjnych usług, w tym usługi telewizji hybrydowej HbbTV, czyli m.in. wyświetlanie dodatkowych informacji o aktorach grających w filmie, składach drużyn piłkarskich czy też możliwość zakupu produktów podczas ich prezentacji od razu z poziomu telewizora.

Źródło: telewizjanaziemna.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!