Apple Watch może być niebezpieczny? Szykuje się pozew zbiorowy

Zdaniem części użytkowników zegarki Apple Watch mogą prowadzić do „istotnych obrażeń ciała”. W USA szykuje się proces zbiorowy w tej kwestii.

  • Michał Górecki
  • /
  • 12 grudnia 2021

Firmie Apple można zarzucić wiele, jak również ich zegarkom. A to, że drogie, a to, że mają słabą baterię. Każda kolejna edycja smartwatcha z nadgryzionym jabłkiem ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników.

Apple Watch niebezpieczne dla zdrowia?

Pomijając kwestie wyższości Apple nad Garminem, Samsungiem czy Huawei w sieci pojawiła się ostatnio informacja, która może zaszkodzić wynikom sprzedaży inteligentnego zegarka Apple. Chodzi o pozew zbiory, w jaki przeciwko koncernowi z Cupertino chcą wytoczyć amerykańscy użytkownicy, o czym donosi m.in. serwis Bloomberg.

Jak informuje serwis, w pozwie pojawiła się informacja, jakoby zegarki Apple Watch miały wadę konstrukcyjną, która może uszkodzić ekran i zranić użytkownika. Baterie zainstalowane w zegarkach miałby puchnąć, co z kolei powodowałoby wypchnięci i pękniecie ekranu. Nietrudno sobie wyobrazić co by mogło się stać, gdyby taki ekran wystrzelił wprost w okolice twarzy czy oczu użytkownika. Nie mówiąc już o tym, gdyby taka bateria eksplodowała.

Uczestnicy pozwu skarżą Apple i pokazują dowody

Pozew dotyczy Apple Watch serii szóstej, ale zdaniem użytkowników wnoszących zarzuty każda generacja zegarka może być niebezpieczna. Na potwierdzenie swoich zarzutów uczestnicy pozwu mają m.in. zdjęcia poranionej ręki po tego typu awarii. Czy litowo-kobaltowa bateria pęcznieje i rzeczywiście może uszkodzić ciało? Tego nie da się stwierdzić na podstawie jednego zdjęcia.Do tej pory Apple nie komentowało doniesień nt. złożonego pozwu, zapewne czekają na jego prawne usankcjonowanie.

Czy warto aktualizować Apple iOS?Czy warto aktualizować Apple iOS?Michał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wydaje się, że nie jest aż dotkliwym zarzut o tym, ze produkty Apple mogą ulegać awarii, ale w pozwie pojawia się też informacja, że firma z Cupertino świadomie wypuszcza na rynek urządzenia, które są niebezpieczne. Wydaje się, że tego zarzutu Apple nie puści płazem i będzie chciało w sądzie udowodnić, że taka sytuacja nie ma miejsca, a problem – o ile jest prawdziwy – jest incydentalny.

To mogła być jednostkowa awaria

Warto też dodać, że zegarek, który uległ awarii i jaki posiadał mężczyzna ze zdjęcia, to Apple Watch Series 3 po 3 latach od zakupu, Nie ma pewności, w jaki sposób był przechowywany, ani tym bardziej, w jakiej kondycji była bateria. Pozwem są objęte wszystkie zegarki Apple Watch od początku produkcji. Wydaje się, że Apple będzie chciało ponad wszelką wątpliwość, że mamy do czynienia z wadą fabryczną, znaną producentowi, ale też, że w ogóle zegarek ten może być niebezpieczny.Powodowie w pozwie domagają się szeregu różnych odszkodowań, a także kosztów wymiany zegarków Apple.

W pozwie pojawia się też żądanie, aby Apple „w odpowiedni sposób ujawniło wadliwy charakter zegarka” oraz aby opłaciło honoraria i koszty prawników.Należy zauważyć, że Apple Watch jak i wiele innych urządzeń firmy wielokrotnie było przedmiotem pozwów w tym pozwów zbiorowych. W tym pojawiały się pozwy ws. „puchnących baterii”. Za każdym razem jednak sędziowie oddalali takie pozwy pod kątem braku odpowiedniej ilości dowodów na masowy charakter zdarzeń.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!