Krople do oczu, które zastąpią okulary. To może zmienić życie milionów ludzi

FDA, czyli amerykańska agencja ds. żywności i leków zatwierdziła krople do oczu, które zastępują okulary do czytania.

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 grudnia 2021

Okulary w płynie? Tak, to możliwe

Trudno sobie wymyślić coś bardziej futurystycznego niż okulary w płynie, ale właśnie taki medyczny wynalazek pojawił się na amerykańskim rynku. Może on zrewolucjonizować życie milionów osób, które mają problemy ze wzrokiem, szczególnie z widzeniem z bliska.Nowo zatwierdzony preparat w postaci kropli do oczu trafił już na rynek i pomaga w problemach związanym z niewyraźnym widzeniem z bliska, stanem dotykającym głównie osoby w wieku 40 lat i starsze. Wynalazek nazywa się Vuity i został zatwierdzony przez Food and Drug Administration w październiku 2021 roku. Może potencjalnie zastąpić okulary do czytania dla niektórych ze 128 milionów Amerykanów, którzy mają problemy z widzeniem z bliska. o sprawie poinformował m. in. serwis CBS NEWS.

Okulary w płynie działają niemal zaraz po aplikacji

Jak zapewnia firma, nowy lek zaczyna działać po około 15 minutach, przy czym jedna kropla na każde oko zapewnia ostrzejsze widzenie przez sześć do dziesięciu godzin.Vuity to pierwsza zatwierdzona przez FDA kropla do oczu do leczenia związanego z wiekiem niewyraźnego widzenia z bliska, znanego również jako starczowzroczność. Lek na receptę wykorzystuje naturalną zdolność oka do zmniejszania rozmiaru źrenicy. Zmniejszenie rozmiaru źrenicy zwiększa głębię ostrości, a to pozwala naturalnie skupiać się na różnych zakresach. Cena tego medykamentu to 80 dolarów za zapasa pozwalających korzystać z leku przez 30 dni.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Cyfrowe protezy oka wydrukowane na drukarce 3D. Czy staną się standardem?Cyfrowe protezy oka wydrukowane na drukarce 3D. Czy staną się standardem?Michał Górecki

Krople zamiast okularów to nie panaceum na wszystko

Jak zapewnia producent Vuity nie jest lekarstwem na wszystko, a producent ostrzega przed używaniem kropli podczas jazdy nocą lub wykonywania czynności w warunkach słabego oświetlenia. Krople są przeznaczone wyłącznie do łagodnych i przypadków słabego wzroku i są mniej skuteczne po 65 roku życia, ponieważ oczy się starzeją. Efektem ubocznym jest także chwilową trudność w dostosowaniu ostrości między obiektami bliskimi i dalekimi, który przechodzi po chwili.

Technologiczne zabawy z okularami

Problem wzroku zauważa wiele firm technologicznych, tworząc okulary, choć oczywiście wyposażone dodatkowo w cyfrowe funkcje. Firma Apple zgłosiła do biura patentów rozwiązanie pod nazwą „Okulary chroniące prywatność”. Innowacyjna technologia ma pozwolić, aby tylko posiadacz okularów mógł odczytać to, co pojawia się na ekranie, niezależnie czy to będzie tekst, plik graficzny czy wideo. Natomiast reszta osób wokół użytkownika będzie miała ten obraz w jakiś sposób zamazany lub zanonimizowany. Ewentualnie tego typu treści nie będą się pojawiały podczas przeglądania.

Okulary chroniące prywatność od Apple

Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych opublikowało zgłoszenie patentowe firmy Apple, które dotyczy zapewniania spersonalizowanych wyników graficznych, a w szczególności systemów, procesów i metod wyświetlania wyników graficznych z korekcją wzroku oraz standardowych wyników graficznych na urządzeniu elektronicznym.

Wynalazek w unikalny sposób opisuje również użytkownika noszącego „Okulary chroniące prywatność”. Dzięki planowanemu rozwiązania tylko właściciel okularów będzie mógł czytać zawartość na wyświetlaczu urządzenia, blokując ludziom wokół niego podglądanie wyświetlanych treści.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!