Cyfrowe protezy oka wydrukowane na drukarce 3D. Czy staną się standardem?

Firma Fraunhofer IGD opracowała szereg technologii, które zastępują dotychczasową i całkowicie ręczną produkcję pojedynczych protez.

  • Michał Górecki
  • /
  • 2 grudnia 2021

Technologia Fraunhofera rewolucjonizuje druk 3D protez oczu

W przyszłości protezy oka będą produkowane przez drukarki 3D. Firma Fraunhofer IGD opracowała szereg technologii, które zastępują dotychczasową i całkowicie ręczną produkcję pojedynczych protez. Oprogramowanie Cuttlefish:Eye firmy Fraunhofer wykorzystuje skan 3D oczodołu i skalibrowane kolorystycznie zdjęcie zdrowego oka, aby stworzyć model 3D protezy oka. Sterownik druku 3D firmy Fraunhofer Cuttlefish służy z kolei do drukowania modelu na wielokolorowej, wielomateriałowej drukarce 3D.

Proteza oka wydrukowana w 3D jest nie tylko produkowana w ułamku czasu, jaki zajmuje konwencjonalny proces, ale również uzyskana proteza wygląda bardziej realistycznie. Jest to możliwe dzięki algorytmom Cuttlefish:Eye, oprogramowaniu opracowanemu przez Instytut Fraunhofera ds. Badań Grafiki Komputerowej IGD.

Protezy oka niezwykle potrzebne

W ścisłej współpracy z brytyjską firmą Ocupeye Ltd. zespół badawczy w Darmstadt opracował unikalny proces tworzenia wirtualnego modelu ze skanu oczodołu wraz ze zdjęciem zdrowego oka. Służy jako niezawodna platforma cyfrowa do drukowania 3D. Przełomowa technologia produkcji protez zostanie teraz po raz pierwszy dopasowana do pacjentów w ramach badania klinicznego, które odbędzie się w Moorfields Eye Hospital w Londynie.

Protezy oka stają się niezbędne, gdy oko ze względów zdrowotnych musiało zostać usunięte chirurgicznie, np. po przeszczepie, w wyniku poważnego urazu lub choroby zagrażającej życiu, takiej jak rak oka. Warunki, które dotykają około trzy czwarte miliona ludzi w Europie i ponad osiem milionów na całym świecie. Sposób indywidualnego pomiaru oczodołu i wykonania protez pozostaje w dużej mierze niezmieniony od wielu dziesięcioleci.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Drukarka z opcją skanera? Bez tuszu, nie skorzystasz z wszystkich opcjiDrukarka z opcją skanera? Bez tuszu, nie skorzystasz z wszystkich opcjiMikołaj Frączak

Standardowe badanie jest bardzo bolesne

Naciek inwazyjny może być niewygodny, a u dzieci pozostawia przykre doświadczenie, które często wymaga znieczulenia ogólnego. Późniejszy, ręcznie robiony, czasochłonny proces produkcyjny prowadzi do kilkumiesięcznego oczekiwania, pogłębiając i tak już stresujący czas dla pacjenta. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie drukowania 3D, nowy proces znacznie przyspiesza produkcję i zapewnia pacjentom szybsze, lepsze i ogólnie bardziej komfortowe wrażenia.

Drukarka 3D przyspieszy proces produkcji

Wstępna wizyta pacjenta w protezie 3D rozpoczyna się 2,4 sekundy, nieinwazyjnym, niejonizującym skanem ze specjalnie zmodyfikowanego skanera okulistycznego optycznej tomografii koherentnej. Skaner medyczny jest rutynowo używany w środowisku szpitalnym.

Wynikowy skan oczodołu i skalibrowany kolorystycznie obraz zdrowego oka jest bezproblemowo i cyfrowo przesyłany do Fraunhofer IGD. Oczodół usuniętego oka jest precyzyjnie zmierzony, a dodatkowo powstaje skalibrowane kolorystycznie zdjęcie zdrowego oka. Technologia Cuttlefish:Eye w krótkim czasie tworzy model wydruku 3D na podstawie tych danych.

Nawet 10 tysięcy protez dzięki jednej drukarce

Technologia Fraunhofer IGD jest stosowana na całym świecie w wielu różnych typach drukarek. Protezy 3D są drukowane przez firmę Fit AG z siedzibą w Lupburgu, która ma wieloletnie doświadczenie w produkcji addytywnej, zwłaszcza w dziedzinie technologii medycznej. Po wydrukowaniu protezy są sprawdzane i poddawane ostatecznemu polerowaniu przez zespół doświadczonych okulistów. Dzięki jednej drukarce 3D Ocupeye może potencjalnie spełnić roczne zapotrzebowanie na około 10 tys. protez wymaganych na rynku brytyjskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!