DVB-T2/HEVC już wkrótce. 2 miliony Polaków mogą nie mieć dostępu do telewizji

Media w Polsce donoszą, że Telewizja Polska chciała wprowadzić na rynek własny dekoder, aby umożliwiać odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC. Zdaniem ekspertów ta sztuka się nie uda. Co to oznacza dla widzów?

  • Michał Górecki
  • /
  • 3 grudnia 2021

2 miliony Polaków bez dostępu do telewizji

Już w przyszłym roku Polacy, zasiadając przed telewizorami, będą mogli korzystać z drugiej generacji telewizji naziemnej – DVB-T2/HEVC. Zmiany będą wprowadzane stopniowo, w zależności od województwa. Nowy standard będzie niedostępny do posiadaczy starszych urządzeń, które go nie obsługują. Szacuje się, że może to być nawet 2 miliony osób, szczególnie starszych lub mniej zamożnych, którzy nie wymieniają telewizorów tak często.

Podstawowym rozwiązaniem dla nich jest zakup nowego telewizora, ale wiadomą jest kwestia, że nie wszystkich na to stać. Ratunkiem byłby zatem dekoder, dzięki któremu nowy standard byłby obsługiwany przez stare urządzenia bez konieczności zmiany sprzętu. W informacjach państwowych instytucji pojawiały się informacje, że nowy dekoder miałby kosztować nie więcej niż 100 złotych.

TVP spóźni się z dekoderami?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Serwis Wirtualne Media poinformował, że Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni.Niestety ze względu na międzynarodowe problemy z dostępnością chipów do produkcji urządzeń elektronicznych, TVP nie zdąży z dekoderem. To oznacza, że prawie 2 miliony Polaków będą musiały zakupić go na rynku bezpośrednio w sklepach. TO z kolei grozi zarówno wyższymi cenami na rynku, jak i również ewentualnymi oszustwami na nieświadomych użytkownikach. Sprzedaż i dystrybucja dekoderów wśród osób starszych przez TVP, mogłaby temu zapobiec.

DVB-T2/HEVC w całej Polsce od 1 lipca

Od 1 lipca 2022 roku odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału — DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2.Nowy system zapewnia nowe możliwości i korzyści dla konsumentów. Widzowie zyskają wyższą jakość obrazu i dźwięku oraz większy wybór kanałów. Jednakże dalsze korzystanie z telewizji naziemnej może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy. Odbiornik musi posiadać odpowiednie funkcje.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 – czy trzeba kupować nowy telewizor?Mikołaj Frączak

Dekoder może okazać się niezbędny

Większość telewizorów wyprodukowanych w ostatnich latach jest dwusystemowa, czyli wyposażona w możliwość odbioru obecnego systemu — DVB-T jak i nowego — DVB-T2. Telewizor zgodny ze standardami DVB-T2 może wymagać zmiany ustawień. Jeśli masz wątpliwości czy twój telewizor odpowiada na potrzeby nowych standardów, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, w wyszukiwarce internetowej lub bezpośrednio u producenta.W przypadku gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki „set-top-box” tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami.

DVB-T2/HEVC — o co spytać w sklepie

Kupując nowy sprzęt, zapytaj sprzedawcę, czy telewizor odbiera telewizję naziemną w standardzie DVB-T2, kodowanie obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H) oraz kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3Jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1. Konsumentom, którym zależy na ultra wysokiej rozdzielczości 4K, to sprzęt powinien spełniać również wymogi odbioru HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10 czy odbioru dźwięku w wersji Dolby AC-4.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!