Większość wirtualnych spotkań przeniesie się do metaverse. Tak prognozuje Bill Gates

Zdaniem multimiliardera i twórcy Microsoftu już niedługo znikną tradycyjne telekonferencje. Będziemy rozmawiali jako awatary w wirtualnej rzeczywistości.

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 grudnia 2021

Bill Gates opisuje świat

Bill Gates na swoim oficjalnym blogu często porusza kwestie pandemii, światowego bezpieczeństwa oraz trendów technologicznych. Tym razem podzielił się ze swoimi czytelnikami spostrzeżeniami dotyczącycymi wpływu pandemii na naszą pracę. A także wykorzystywane obecnie i w przyszłości technologie.Gates zastanawia się, jak technologia może stworzyć więcej spontaniczności dzięki posuwaniu się naprzód pracy zdalnej. To największa rzecz, jaką tracimy, gdy nie jesteśmy w biurze.

Zatraciliśmy interakcje z człowiekiem

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jego zdaniem do tej pory rozmowy bezpośrednie pozwała na dużo większą interakcję z człowiekiem. Oznaczało to możliwość odbierania wielu bodźców, przyglądania się rozmówcom, odczytywania ich potrzeb i zamierzeń. Dawało większe pole do swobodnej rozmowy, przerywania tej narracji "pracowej" i możliwość przejścia na tematy prywatne, nieco lżejsze, często żartobliwe. Ten rodzaj spontanicznej interakcji ustał, gdy wielu z nas zaczęło pracować w domu. Ograniczamy się wyłącznie do rozmów firmowych, nie pozostawiając sobie już miejsca na dodatkowe tematy.

Na rynku pojawią się nowe rozwiązania

Zdaniem Gatesa w przygotowaniu jest wiele innowacji, które pozwolą odtworzyć to realne doświadczenie w domu. Jednym z nich jest choćby inne spojrzenie, nieco szersze na rozmowę konferencyjną. Możliwość posiadania rozwiązań, które pozwalałyby na spojrzenie na uczestników spotkania siedzących w jednym pokoju, podpatrywanie ich zachowań czy wybór konkretnej osoby, z którą chcemy porozmawiać to przyszłość telekonferencji.

Nie tylko Facebook szykuje metaverse. Jak to widzi Microsoft?Nie tylko Facebook szykuje metaverse. Jak to widzi Microsoft?Michał Górecki

Nie różni się to radykalnie od tego, jak działają dziś cyfrowe narzędzia do współpracy i rozmowy, i jest to coś, do czego posiadamy przepustowość i odpowiednią moc oprogramowania.- Myślę, że wkrótce zaczniemy dostrzegać jeszcze większą zmianę. Ludzie nie powinni zakładać, że jakość oprogramowania, które pozwala na wirtualne doświadczenia, pozostanie taka sama. Przyspieszenie innowacji dopiero się zaczyna – zaznaczył Bill Gates.

Wirtualna rzeczywistość stanie się bardziej realna

Biznesmen przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat większość wirtualnych spotkań przeniesie się z siatek obrazu z kamer 2D – które nazywam modelem Hollywood Squares, do metawersum, przestrzeni 3D z cyfrowymi awatarami. Zarówno Facebook, jak i Microsoft ujawniły niedawno swoje wizje tego, co dało większości ludzi pierwszy pogląd na to, jak to będzie wyglądać.Pomysł polega na tym, że w końcu użyjesz swojego awatara, aby spotkać się z ludźmi w wirtualnej przestrzeni, która naśladuje uczucie przebywania z nimi w prawdziwym pokoju. Aby to zrobić, będziemy potrzebować czegoś takiego jak gogle VR i rękawice do przechwytywania ruchu, aby dokładnie uchwycić mimikę, mowę ciała i jakość głosu.

Nad awatarami 3D pracuje mnóstwo firm

Większość ludzi nie posiada jeszcze tych narzędzi, co nieco spowolni ich adaptację do tej technologii. Microsoft planuje wprowadzić w przyszłym roku wersję tymczasową metawersum, która wykorzystuje kamerę internetową do animowania awatara używanego w aktualnych konfiguracjach 2D.

- Nad awatarami 3D pracuje mnóstwo firm, a ja niedawno miałem okazję przetestować niektóre z ich prototypów. Byłem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem. Jednym z największych ulepszeń w stosunku do tego, czego obecnie używamy, jest wykorzystanie dźwięku przestrzennego, w którym mowa brzmi tak, jakby rzeczywiście dochodziła z kierunku osoby mówiącej. Nie zdajesz sobie sprawy, jak niezwykłe jest to, że dźwięk ze spotkania dochodzi tylko z głośnika komputera, dopóki nie spróbujesz czegoś innego. Jest jeszcze trochę do zrobienia, ale zbliżamy się do progu, w którym technologia zaczyna naprawdę powielać doświadczenie bycia razem w biurze – podsumował Gates.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!