Nie tylko Facebook szykuje metaverse. Jak to widzi Microsoft?
Największy na świecie serwis społecznościowy zamierza zainwestować w powstanie innowacyjnej wizji internetu. Celem jest stworzenie nowego doświadczenia dla użytkowników sieci, w tym społeczności Facebooka, pod nazwą „metawersum”. Nie oznacza to jednak, że Facebook będzie jedynym inwestorem w nowym świecie. Jego śladem podąża też Microsoft.
- Michał Górecki
- /
- 3 listopada 2021
Co to jest „metaverse” okiem Facebooka/Meta
„Metaverse” od Meta to nic innego jak internet przyszłości lub odkrycie internetu na nowo. Celem do tego ma być wykorzystanie technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Zamiast „oglądać internet”, użytkownicy będą mogli w nim być i zarazem go tworzyć. Dziś technologie VR i AR kojarzą się bardziej z prostymi grami czy narzędziami do nauki i szkoleń, gdzie użytkownik jest w zasadzie sam na sam z programem. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość od Facebooka ma spowodować, że technologie te będą pozwalały na kontakt z innymi użytkownikami sieci. W sposób bardziej namacalny i wielowymiarowy niż do tej pory to wyglądało.
Microsoft ogłasza swój metaverse
Na niedawno zakończonej konferencji Ignite, Microsoft również poruszył kwestię metawersum. Należy zacząć od zdefiniowania tego terminu – i nie chodzi o metawersum, które Neal Stephenson wymyślił w 1992 roku w książce Snow Crash. Mowa tu raczej o trwałym, cyfrowym świecie, który jest połączony z wieloma aspektami fizycznego, w tym z ludźmi, miejscami i rzeczami.
Metaverse umożliwia dzielenie się doświadczeniami zarówno w świecie fizycznym, jak i cyfrowym. W miarę jak przedsiębiorstwa przyspieszają swoją cyfrową transformację, metaverse może pomóc ludziom spotkać się w środowisku cyfrowym, uczynić spotkania bardziej komfortowymi dzięki wykorzystaniu awatarów i ułatwić kreatywną współpracę na całym globie.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Facebook stworzy internet w wersji „metaverse”. Co to oznacza dla użytkowników?Mikołaj Frączak
Rozwiązania potrzebne do stworzenia nowego cyfrowego świata
Zdaniem Microsoft ich chmura zapewnia kompleksowy zestaw zasobów przeznaczonych do zasilania metawersów – będzie ich więcej niż jeden! – Możliwości IoT, które umożliwiają klientom tworzenie “cyfrowych bliźniaków” obiektów fizycznych w chmurze; wykorzystanie Microsoft Mesh do budowania wspólnego poczucia obecności na urządzeniach; oraz wykorzystanie zasobów napędzanych przez sztuczną inteligencję do tworzenia naturalnych interakcji za pomocą modeli uczenia maszynowego mowy i wizji.
Kiedy dyskutujemy o metaverse, myślimy zarówno o nowym medium, jak i o typie aplikacji, podobnie jak mówiliśmy o sieci i stronach internetowych dawno, dawno temu, w latach 90. Na Ignite ogłoszono dwa ważne komunikaty, które kontynuują ewolucję metaverse:
- Dynamics 365 Connected Spaces: Ten produkt, będący obecnie w fazie przedpremierowej, zapewnia nowe spojrzenie na sposób, w jaki ludzie przemieszczają się i wchodzą w interakcje z niemal każdą przestrzenią, od sklepu detalicznego po halę fabryczną, oraz jak zarządzają zdrowiem i bezpieczeństwem w hybrydowym środowisku pracy.
- Mesh dla Microsoft Teams: To pomostowe połączenie metod komunikacji sprawia, że obecności człowieka wchodzi na wyjątkowy pozom. Teraz wszyscy uczestnicy spotkania mogą być w pełni zaangażowani bez konieczności fizycznej obecności, korzystając ze spersonalizowanych awatarów i wciągających przestrzeni, do których dostęp można uzyskać z dowolnego urządzenia, bez specjalnego sprzętu.
Otwartym pozostaje czy światy Facebooka i Microsoft zdecydują się kiedyś połączyć w jedne, lub czy będą na tyle kompatybilne, aby użytkownicy rozwiązań tych dwóch firm mogli przechodzić z jednego świata do drugiego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?