Kupujesz telefon? Sprawdź, jak nie dać się oszukać
Na serwisach internetowych, platformach aukcyjnych czy lokalnych marketach cyfrowych można spotkać tysiące ofert sprzedaży nowoczesnych smartfonów. Większość z nich to urządzenia używane, ale nadal gotowe do działania. Niestety niewielki procent tych telefonów to urządzenia kradzione lub obciążone opłatami za raty. Warto dowiedzieć się, jak chronić siebie i swoich bliskich przed zakupem tego typu sprzętu.
- Michał Górecki
- /
- 4 listopada 2021
Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?
Jak informuje Centrum Informacji Konsumenckiej, istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie ryzyka zakupu kradzionego telefonu komórkowego, jednakże całkowicie nie da się jego wyeliminować.Jeżeli abonent kupuje telefon w Internecie, to na zamieszczonych w ogłoszeniu zdjęciach powinien być widoczny numer IMEI urządzenia.
Następnie numer ten można wpisać w różnych internetowych bazach skradzionych lub zaginionych telefonów. Nie istnieje jedna, ogólnopolska lub światowa baza numerów IMEI zaginionych telefonów. W im większej liczbie baz danych abonent wpisze numer IMEI, tym mniejsze ryzyko kupna kradzionego urządzenia.Istnieje także ryzyko, że telefon może pochodzić z kradzieży dokonanej na terenie innego państwa. Świadczyć mogą o tym ogłoszenia, w których wskazane jest, że telefon działa wszędzie poza np. Wielką Brytanią.
Jeżeli abonent kupuje telefon np. w komisie, to w przypadku starszych telefonów powinien otworzyć klapkę na baterię. Pod nią znajduje się naklejka z numerem IMEI urządzenia. Jeżeli nalepki nie ma, wówczas ryzyko, że telefon pochodzi z kradzieży, jest bardzo duże. Jeżeli pod klapką na baterię znajdowała się naklejka z numerem IMEI, abonent powinien włożyć baterię z powrotem i wybrać kod *#06#. Po wciśnięciu klawisza do odbierania połączeń powinien wyświetlić się numer IMEI urządzenia. Jeśli nie będzie on zgodny z numerem na naklejce, wówczas może to oznaczać, że telefon został skradziony.
Operator też sprawdzi numer IMEI
Oczywiście dziś nowoczesne smartfony mają już klejoną obudowę, więcej nr IMEI dostarcza nam producent, można go też przeczytać w ustawieniach telefonu. Ostatnią rzeczą, która może zrobić abonent, jest włożenie swojej karty SIM do telefonu i jego uruchomienie. Jeżeli urządzenie pochodzi z kradzieży i numer IMEI został zablokowany przez operatora, wówczas nie będzie możliwości wykonania żadnego połączenia (poza numerem alarmowym 112).Na szczęście poza własnoręcznym sprawdzanie nr IMEI może to za nas zrobić operator. Wtedy dowiemy się, że sprzęt nie jest obciążony ratami.
Okazuje się, ze z taką usługą wyszedł m.in. Play. Jakiś czas temu firma informowała o wprowadzeniu rozwiązania na nieuczciwych kupujących. W skrócie – można kupić telefon w niższej cenie i w łatwy sposób rozłożyć płatność na raty, ale jeśli ich ktoś nie spłaca, to można zablokować urządzenie. To uczciwe podejście, bo przy dobrej woli wszystkie strony są zadowolone.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jedna ładowarka do wszystkich telefonów? Tak, ale nie w zestawieMichał Górecki
Zdalna blokada telefonu jest już możliwa
Co jednak w przypadku, gdy kupujący nie spłaca ustalonych wcześniej rat? Jest możliwość zablokowania telefonu, przez co nie będzie mógł być używany do momentu dokonania płatności. Ostatnio udało się też uruchomić specjalne narzędzie, za pomocą którego można sprawdzić, czy dany telefon jest objęty taką blokadą. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę Play, a następnie wprowadzić numer IMEI interesującego nas telefonu.
Po wpisaniu numeru IMEI i kliknięciu „Sprawdź” otrzymamy jedną z informacji:
- urządzenie jest obciążone i do czasu całkowitego spłaty jego właścicielem jest P4 — Play, czyli może zostać zablokowane w przypadku braku płatności
- właścicielem urządzenia nie jest P4 — Play, czyli, albo zostało w pełni spłacone, albo nie zostało kupione w Play.
Dzięki temu w prosty sposób można się zorientować, czy interesujące was urządzenie jest wolne od zobowiązań wobec sieci. Takie rozwiązanie wcześniej udostępnili już Orange, Plus i T-Mobile.
Na koniec warto pamiętać o rozsądku. Jeśli telefon jest w podejrzanie niskiej cenie, nie warto się nim interesować. Jeśli kupujący wyda nam się nieuczciwy lub podejrzany, lepiej nie finalizować transakcji. Często owe telefony mogą być tylko trochę droższe od używanych, a mamy 100 proc. pewności i spokoju. Jeśli już musimy kupić telefon używany, to może warto dokonać transakcji ze znajomym, przyjacielem lub członkiem rodziny?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?