Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku i Instagramie. Czy warto i jak włączyć?
Miliardy osób na całym świecie korzystają Facebooka i Instagrama, często równocześnie z obu serwisów społecznościowych. Tak duże zainteresowanie oznacza również duże nakłady cyberprzestępców na pozyskiwanie i kradzież danych. Odpowiedzią na działania hakerów może być uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jak to działa i do czego służy?
- Michał Górecki
- /
- 7 listopada 2021
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to funkcja zabezpieczeń, która pomaga chronić konto na Facebooku i Instagramie oraz hasał do tych platform. Po skonfigurowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego wymagane jest wprowadzenie specjalnego kodu logowania lub potwierdzenie próby zalogowania za każdym razem, gdy ktoś spróbuje uzyskać dostęp do Facebooka z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego.
Powiadomienia można otrzymywać także za każdym razem, gdy ktoś spróbuje zalogować się z nieznanej przeglądarki lub nierozpoznanego urządzenia mobilnego.
Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe w aplikacji Facebook?
Aby włączyć opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego lub zarządzać nią na Facebooku należy:
— przejść do menu Ustawienia bezpieczeństwa i logowania,- przewinąć w dół do opcji Użyj uwierzytelniania dwuskładnikowego i kliknąć Edytuj- wybrać metodę zabezpieczającą, którą chcecie dodać, a potem postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Jakie metody zabezpieczające można wybrać?
Podczas konfigurowania uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku pojawi się monit o wybranie jednej z trzech metod zabezpieczających: — dotknięcie klucza zabezpieczeń na kompatybilnym urządzeniu, — kody logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej — wiadomości SMS z kodami w telefonie komórkowym.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Polski wątek w „Facebook papers”. Serwis wywołał społeczną wojnę w naszym krajuMichał Górecki
Jak włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe w aplikacji Instagram?
W przypadku Instagrama należy przejść do profilu, dotknąć ikony profilu lub swojego zdjęcia profilowego w prawym dolnym rogu. Następnie dotykamy kółko w prawym górnym rogu, oraz ikonę ustawień. W końcu dotykamy pozycji Bezpieczeństwo, a następnie opcji Uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
Jakie metody zabezpieczające można wybrać?
Podczas konfigurowania uwierzytelniania dwuskładnikowego na Instagramie pojawi się monit o wybranie jednej z dwóch metod zabezpieczających:
— kody logowania z zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej (Duo Mobile, Google Authenticator itp.) — wiadomości SMS z kodami w telefonie komórkowym.
Włączyłem uwierzytelnianie dwuskładnikowe i co dalej?
Jeżeli używana przeglądarka lub urządzenie mobilne nie są zapisane, po włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego pojawi się prośba, aby to zrobić. Dzięki temu nie trzeba podawać kodu zabezpieczeń przy kolejnym logowaniu. Nie wybieraj opcji Zapisz tę przeglądarkę, jeśli korzystasz z komputera publicznego, do którego mają dostęp także inne osoby (np. w bibliotece).
Facebook jak i Instagram muszą zachować dane Waszego komputera/telefonu i przeglądarki, aby mogły zostać rozpoznane przy następnym logowaniu. Niektóre funkcje przeglądarki blokują tę możliwość. Jeśli korzystacie z funkcji przeglądania prywatnego lub przeglądarka została skonfigurowana tak, aby czyścić historię przy każdym zamknięciu, konieczne może być wpisywanie kodu podczas każdego logowania. Aby skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe z wykorzystaniem wiadomości SMS, możecie użyć numeru telefonu komórkowego, który już został dodany do konta, lub dodać nowy numer.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe a bezpieczeństwo
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to prosty sposób, aby bezpiecznie korzystać z serwisów społecznościowych, zmniejszając ryzyko kradzieży danych i załamania haseł. Cyberprzestępcy zazwyczaj korzystają ze złośliwego oprogramowania, które w najlepszym razie pozyska dane o naszym adresie e-mail i haśle. Nie znając nas, nie mogą mieć dostępu do numeru telefonu czy innego maila, względnie nigdy nie poznają losowo generowanych haseł czy kodów.
Dlatego uwierzytelnianie dwuskładnikowe jest tak ważnym elementem obrony przed hakerami. Łamanie takich kodów byłoby długotrwałe i niezwykle kosztowne. Tymczasem hakerzy raczej nie uderzają w jedną, konkretną osobę, ale nieco na oślep, licząc na pozyskanie danych poprzez phishing czy inny złośliwy malware.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?