Bon na dekoder lub telewizor. Komu przysługuje dofinansowanie?

Co należy zrobić, aby otrzymać dofinansowanie na dekoder i telewizor?

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 marca 2022

Program dotacji na zakup dekodera lub telewizora

W dniu 21 marca 2022 r. ruszył nowy rządowy program dofinansowania w związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej. Każde gospodarstwo domowe, które ma sprzęt niedostosowany do nadchodzących zmian, a którego sytuacja materialna nie pozwala na poniesienie kosztów wymiany sprzętu może otrzymać dofinansowanie na ten cel.

Komu przysługuje dofinansowanie?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dofinansowanie przysługuje na gospodarstwo domowe, które ze względu na swoją sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Wniosek o przyznanie świadczenia może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Aby otrzymać świadczenie, osoba składając wniosek będzie musiała złożyć oświadczenie, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego.

Wyższa kwota dofinansowania

Nowelizacja jest odpowiedzią na głosy ekspertów, którzy wskazywali, że zaproponowana przez Senat kwota dofinansowania telewizora jest niewystarczająca. Dlatego ustanowione zostaną dwa rodzaje dofinansowania — 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów.

Około 30% polskich gospodarstw domowych (ok. 4,44 mln) odbiera telewizję wyłącznie w sposób naziemny. Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że 1,8 mln gospodarstw nie jest przystosowanych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiana systemu na DVB-T2/HEVC będzie wiązała się dla nich z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika w dekoder naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowa, lepsza telewizja

Nowa telewizja naziemna to większa oferta programowa w lepszej jakości obrazu i dźwięku. W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbędzie się regionalnie, w czterech etapach. W pierwszej kolejności na zmianę muszą być przygotowani mieszkańcy zachodniej Polski – proces rozpocznie się 28 maca w województwach dolnośląskim i lubuskim.

Nowelizacja ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, spowodowana jest koniecznością doprecyzowania ustawy w kwestii ustalenia osób uprawnionych do uzyskania wsparcia w zakresie przyznania świadczenia na zakup odbiornika cyfrowego.

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Michał Górecki

Sprawdź czy Twój telewizor jest gotowy na nowy sygnał nadawania

Po włączeniu telewizora, na pilocie znajdujemy przycisk ustawień i uruchamiamy tę funkcję. Na wyświetlonej liście szukamy pozycji „odbiór naziemny”, albo obrazka, który ją oznacza (może to być na przykład rysunek masztu nadającego sygnał lub anteny). Wybieramy ją i zatwierdzamy.

Wyszukiwanie nowych kanałów testowych

Szukamy na ekranie opcji „automatyczne wyszukiwanie kanałów”. Zanim ją uruchomimy, pamiętajmy, że po zakończeniu wyszukiwania zmienią się wcześniejsze ustawienia wszystkich programów w telewizorze -mogą zmienić się ich numery na pilocie. Odbiornik może sam wyświetlić takie ostrzeżenie i poprosić nas o potwierdzenie.

Jeżeli się zdecydujemy, uruchamiamy wyszukiwanie automatyczne. Telewizor zacznie sam wyszukiwać dostępne programy, to potrwa to długo. Kiedy skończy, wracamy do zwykłego trybu oglądania telewizji i sprawdzamy, czy pojawiły się programy nadawane w DVB-T2/HEVC. W nowym standardzie nadaje programy TVP: TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Jeżeli pojawiły się na liście kanałów waszego telewizora i możecie je oglądać oznacza to, że jesteście gotowi na DVB-T2/HEVC!

Plansza testowa Sprawdzam TV

Można również wyszukać planszę testową Telewizji Polskiej Sprawdzam TV, na kanale NTV28. Jeśli widać obraz oraz słychać dźwięk oznacza to, że Twój telewizor lub dekoder najpewniej spełnia wymagania nowego standardu. Jeśli natomiast słyszysz dźwięk, a nie widzisz obrazu, konieczna jest wymiana sprzętu na zgodny ze standardem DVB-T2/HEVC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!