Dlaczego kryptowaluty mogą być niebezpieczne?

Organy nadzoru finansowego UE ostrzegają konsumentów przed ryzykiem związanym z kryptowalutami.

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 marca 2022

Czego powinniśmy się obawiać kupując kryptowaluty? Zdaniem instytucji unijnych jest całkiem sporo zagrożeń.

Ekstremalne zmiany cenowe

Wiele kryptowalut podlega nagłym i ekstremalnym wahaniom wartości i mają charakter spekulacyjny, ponieważ ich cena często opiera się wyłącznie na popycie konsumenckim (tj. może nie być aktywów zabezpieczających wartość kryptowalut lub innej wartości materialnej). Można stracić dużą kwotę lub nawet wszystkie zainwestowane pieniądze.

Wahania kryptowalut oznaczają również, że wiele z tych instrumentów nie nadaje się do przechowywania jako środek wymiany lub płatności.

Informacje wprowadzające w błąd

Niektóre aktywa kryptograficzne i powiązane z nim produkty są agresywnie oferowane klientom. Wiele z tych produktów jest reklamowane publicznie, za pomocą materiałów marketingowych i innych informacji, które mogą być niejasne, niekompletne, niedokładnie przedstawione lub nawet celowo wprowadzają w błąd. Na przykład reklamy w mediach społecznościowych mogą być bardzo krótkie, z naciskiem na potencjalne zyski ale nie mówią już o wysokim ryzyku inwestycji.

Należy również uważać na „influencerów” w mediach społecznościowych którzy zazwyczaj mają motywację finansową do sprzedaży niektórych aktywów kryptograficznych i powiązanych produktów i usług, a zatem przekazywane przez nich komunikaty mogą być bardzo stronnicze.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Masz Netflix „na spółkę”, zapłacisz więcej. Współdzielenie konta dodatkowo płatne?Michał Górecki

Brak ochrony

Większość sprzedaż produktów lub usług związanych z kryptowalutami jest nieuregulowane w UE. W takich przypadkach nie będzie można korzystać z praw i ochrony przysługujących konsumentom w przypadku regulowanych usług finansowych, takich jak skargi lub mechanizmy odwoławcze.

Złożoność produktu

Niektóre produkty powiązane z kryptowalutami są bardzo złożone, czasami z cechami, które mogą zwiększyć wielkość strat w przypadku niekorzystnych wahań cen. Produkty te, ze względu na swoją złożoność, nie są odpowiednie dla wielu konsumentów.

Oszustwa i złośliwe działania

Istnieje wiele fałszywych aktywów kryptograficznych i oszustw. Kupujący powinien mieć świadomość, że ich jedynym celem jest pozbawienie go pieniędzy za pomocą różne technik, na przykład phishingu.

Manipulacje na rynku, brak przejrzystości cen i niska płynność

Nadal niejasne jest jak ceny aktywów są ustalane, a realizacja transakcji na giełdach jest często nieprzejrzysta. Posiadanie niektórych kryptowalut jest również bardzo skoncentrowane w jednych rękach, co może wpływać na ceny lub płynność. Chodzi przede wszystkim o możliwe przypadki manipulacja cenami kryptowalut.

Ataki hakerskie i kwestie bezpieczeństwa

Technologia blockchain stanowiąca podstawę działania kryptowalut może wiązać się ze szczególnym ryzykiem. Zarówno emitenci, jak i dostawcy usług oraz giełdy kryptograficzne i dostawcy portfeli, mogą doświadczyć cyberataków i poważnych problemów operacyjnych. Nie mówiąc już o problemach związanych h ze startą przez konsumentów kluczy kryptograficznych do posiadanych aktywów.

Źródło: UE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!