Zhakował Twittera, pójdzie na 5 lat do więzienia

Brytyjczyk, który brał udział w zhakowaniu Twittera, został skazany w Stanach Zjednoczonych na 5 lat więzienia. Mężczyzna był członkiem grupy, która przejęła w ten sposób 130 popularnych kont.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 28 czerwca 2023

Brytyjczyk zhakował Twittera

W lipcu 2020 r. Brytyjczyk brał udział w procederze, w którym zhakowano Twittera. 24-letni Joseph James O., znany jako PlugwalkJoe, został skazany w Nowym Jorku, nieco ponad miesiąc po przyznaniu się do przestępstw. Został aresztowany w Hiszpanii w lipcu 2021 r.

Gang ukraińskich cyberprzestępców rozbity. W procederze brało udział 200 osóbGang ukraińskich cyberprzestępców rozbity. W procederze brało udział 200 osóbDamian Jemioło

Podczas włamania na Twittera oskarżony i jego wspólnicy uzyskali nielegalny dostęp do narzędzi używanych przez platformę. To umożliwiło im przejęcie 130 popularnych kont w celu popełnienia oszustwa kryptograficznego. Dzięki temu zdobyli nielegalne zyski w wysokości około 120 tys. dolarów.

Jak wskazał Departament Sprawiedliwości USA 24-latek i jego wspólnicy sprzedawali innym osobom także dostęp do przejętych twitterowych kont. W tym również kont osób publicznych.

Brytyjczyk hakował też inne social media

Oskarżony jest również odpowiedzialny za ataki na konta użytkowników Snapchata i TikToka, polegające na przejęciu kontroli poprzez zmianę kart SIM. W jednym przypadku doprowadził do kradzieży kryptowalut o wartości około 794 tys. dolarów z nowojorskiej firmy. 

Jak przekazuje Departament Sprawiedliwości USA po kradzieży i nieuczciwym przekierowaniu skradzionych kryptowalut, Brytyjczyk i jego wspólnicy dokonali wielu transakcji, część z nich wymienili na Bitcoiny za pośrednictwem usług wymiany kryptowalut. W końcu część skradzionych cyfrowych aktywów trafiła na konto 24-latka.

Wielki wyciek danych brytyjskich studentówWielki wyciek danych brytyjskich studentówAnna Petynia-Kawa

Oprócz tego Brytyjczyk dopuścił się cyberprześladowania 2 osób, w tym nieletniej, w czerwcu i lipcu 2020 r. Rozpowszechniał fałszywe informacje, wskazujące jakoby jedna z tych osób groziła strzelaniną.

24-latek przyznał się, że jego czyny były „głupie i bezsensowne”, oprócz 5 lat więzienia grozi mu również 3 lata nadzorowanego zwolnienia. Nałożono również na niego grzywna w wysokości 794 tys. dolarów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!