Gang ukraińskich cyberprzestępców rozbity. W procederze brało udział 200 osób

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbili 9 call center, które podszywały się pod różne instytucje i wyłudzali dane ofiar. W procederze uczestniczyło nawet 200 osób.

  • Damian Jemioło
  • /
  • 27 czerwca 2023

SBU rozbiło gang cyberprzestępców

Grupa przestępcza z Ukrainy wykradała pieniądze z kont obywateli różnych krajów w Europie. W tym procederze brało udział ponad 200 osób, które udawali pracowników banków, aby zdobyć informacje i dostęp do pieniędzy ofiar.

Rosja prowadzi działania dezinformacyjne na kilku kontynentachRosja prowadzi działania dezinformacyjne na kilku kontynentachMikołaj Frączak

Ukraińskiej cyberpolicji udało się zlikwidować 9 call center, które stanowiły trzon działań cyberprzestępców. W procederze przestępczym brało udział nawet 200 osób. 

Pracownicy tych centrów podszywali się pod pracowników instytucji finansowych i wyłudzali dane, takie jak hasła, kody i numery kart od swoich ofiar. Przekonywali rozmówców unikalnymi ofertami i inwestycjami. Wszystkie okazały się oszustwem. Ukraińska policja wskazuje, że po zdobyciu danych, cyberprzestępcy przejmowali pieniądze z kont ofiar.

Ukraińcy walczą z cyberprzestępcami

Ukraińska policja przeprowadziła przeszukania w miejscach, w których funkcjonowali cyberprzestępcy. SBU zabezpieczyła komputery, smartfony, dyski i karty SIM. Teraz trwa ustalanie całkowitej wartości strat i identyfikacja poszkodowanych. Ukraińska policja poszukuje inicjatorów tej działalności cyberprzestępczej.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

To kolejne działania skierowane przeciwko przestępczym call center, które są niezwykle powszechne we wschodniej Europie. SBU współpracuje z lokalną policją aby zatrzymać ten proceder. 

Cyberprzestępcy atakują Europejczyków

Niejednokrotnie ofiarami (niekoniecznie wspomnianego rozbitego gangu) ukraińskich cyberprzestępców były osoby z Polski czy innych krajów Unii Europejskiej. W maju 2021 r. influencer Dawid Myśliwiec z kanału Uwaga! Naukowy Bełkot udostępnił nagraną rozmowę z jednym z cyberprzestępców pochodzącym najprawdopodobniej ze wschodniej Europy.

Wyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyWyciekły informacje, że Rosja i Chiny współpracują przy tworzeniu propagandyMonika Świetlińska

Wówczas oszust podszywał się pod przedstawiciela banku i nakłaniał Myśliwca (nieświadomy tego, kim jest jego potencjalna ofiara) do zainstalowania aplikacji do zdalnego sterowania smartfonem i udostępnienia jej „bankowi”. Po co? Aby pozyskać pieniądze z konta ofiary. Dlatego należy uważać na połączenia od wszelkich konsultantów, przedstawicieli itp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!