Apple iOS - czym wyróżnia się oprogramowanie od firmy z Cupertino?

Narzędzia tworzone przez firmę z logo nadgryzionego jabłka mają swoje stałe grono fanów. To właśnie rozwiązania, jakie tworzy Apple, często uchodzą za bliskie ideału. Czym wyróżnia się Apple iOS? Co sprawia, że jest to platforma, która uchodzi za tak intuicyjną?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 czerwca 2021

Jakie oprogramowanie zarządzające smartfonami wciąż jest na rynku?

Po wielu latach, kiedy obok siebie funkcjonował na przykład Symbian, Android, Windows Phone, Tizen czy Bada OS, obecnie mamy do czynienia z duopolem. Na rynku zostało tylko dwóch liczących się graczy: Android oraz właśnie iOS od Apple.

Na skutek wielu zmian w strukturze rynku, niemal wszystkie liczące się alternatywy odeszły w zapomnienie. Mało kto pamięta o Symbianie, który przecież przez długie lata uchodził za wzór platformy mobilnej, głównie za sprawą współpracy z Nokią.

Fiński gigant — zanim zdążył podpisać umowę współpracy z Microsoftem — zdążył jeszcze wypuścić Nokię N9 z systemem MeeGo. Zdaniem wielu osób, gdyby Nokia rozwijała ten ekosystem, a nie przeszła na Windows Phone, historia firmy mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.

Z biegiem czasu Windows Phone (a wcześniej Windows Mobile) przestał być rozwijany. Firma zanotowała mocne wejście w rynek, jednak zamknięta struktura systemu oraz dość kontrowersyjny, kafelkowy interfejs nawigacyjny nie zjednał sobie tak wielu zwolenników, jak Android oraz iOS.

Jakie są główne różnice między Androidem a iOS?

Kluczową zmienną jest oczywiście kod źródłowy oprogramowania. Android to — w pewnym uproszczeniu — oprogramowanie tworzone na licencji GPL, dostępne za darmo w sieci. Każdy z nas może je pobrać i modyfikować. Tak samo, jak każda firma, czyli na przykład Samsung, Huawei czy Sony.

To właśnie ta decyzja Google przyczyniła się do ogromnej popularności tej platformy. Skoro nie trzeba płacić opłat licencyjnych, to wszystkie firmy, nawet te, które nie są graczami o globalnej renomie, mogą tworzyć swoje smartfony, które napędza to oprogramowanie.

Apple iOS to oprogramowanie, które dostępne jest tylko na telefony tego jednego producenta — na iPhone’y. Licencja wyraźnie zabrania portowania iOS’a i przenoszenia go na inne urządzenia. Co więcej, ze względu na rozbudowane zabezpieczenia, jest to wręcz niemożliwe. To główna, kluczowa różnica między tymi systemami.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co wyróżni iOS’a na tle konkurencji?

Przede wszystkim bardzo długie wsparcie techniczne producenta. iPhone’y to telefony, które są aktualizowane nawet przez 5-6 lat. Smartfony z Androidem na pokładzie zwykle mają tylko dwuletnie wsparcie techniczne. Apple stawia też na prostotę obsługi oraz nieduże możliwości personalizacji.

Tutaj to użytkownik musi dopasować się do systemu, nie odwrotnie. Jeśli jednak będzie na to gotów, to telefon zrewanżuje się wysoką kulturą pracy i wieloma ciekawymi rozwiązaniami, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. iOS uchodzi też za platformę bardzo bezpieczną. Na dodatek tworzy bardzo udany ekosystem z innymi urządzeniami producenta: na przykład z MacBookiem, czy iWatchem lub iPadem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!