Ciągłość działania w firmie a awaria sieci energetycznej: co trzeba wiedzieć?

Żyjemy w czasach, kiedy niemal cały przemysł, jaki znamy, uzależniony jest od dostępności do energii elektrycznej. Bez niej nie działają komputery, sygnalizacja świetlna, a coraz częściej także i samochody. Jak zorganizować prawidłowy model działania firmy i stworzyć profil bezpieczeństwa energetycznego?

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 lipca 2021

Dlaczego energia elektryczna jest tak ważna?

Ponieważ bez niej cofnęlibyśmy się do epoki przemysłowej. Z roku na rok rośnie konsumpcja prądu, a także zapotrzebowanie energetyczne w wielu różnych krajach świata, w tym i w Polsce. Kupujemy coraz więcej gadżetów zasilanych prądem, a zasilacze czy urządzenia, z jakich korzystamy, mają coraz wyższy pobór mocy.

W tym samym czasie potencjał energetyczny wielu państw na świecie nie rośnie tak szybko, by zaspokoić te oczekiwania. Doskonale widać to zwłaszcza latem, kiedy wiele krajów musi importować energię zza granicy, by pokryć zapotrzebowanie, jakie generują na przykład klimatyzatory.

Kolejną problematyczną porą roku jest przełom jesieni i zimy, jednak ze względu na to, że w Polsce duża liczba budynków jest ogrzewana przez przedsiębiorstwa energetyki cieplnej, dogrzewanie się farelką czy klimatyzatorem raczej nie zdarza się zbyt często. 

Jeśli można zaspokoić deficyt energii, a sieć wciąż działa, to nasza sytuacja nie rysuje się w złych barwach. O wiele gorzej, jeśli dojdzie do przeciążenia sieci lub do awarii, która będzie skutkować całkowitym brakiem prądu. Czy w takiej sytuacji jesteśmy bezradni? Niekoniecznie.

Jak radzić sobie w razie awarii sieci energetycznej?

Podstawowym sposobem, który świetnie sprawdzi się zwłaszcza w mniejszych firmach, które generują niewielkie obciążenie energetyczne, na przykład w biurach, są generatory prądu. To cenione, obecne na rynku od wielu lat urządzenia, które mogą pozwolić nam utrzymać ciągłość działania.

Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Praca zdalna w czasie pandemii vs cyberzagrożenia?Jan Wróblewski

Warto wskazać też na duży atut, jakim dla naszej firmy może być przejście na pracę z wykorzystaniem laptopów. Dlaczego? W czym są one lepsze od tradycyjnych komputerów PC? Przede wszystkim w tym, że mają wbudowany akumulator, dzięki czemu po wypięciu ich z sieci (jeśli ten był naładowany) wciąż dają nam możliwość pracy na przykład z edytorem tekstu czy arkuszem.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Można też posiłkować się panelami fotowoltaicznymi oraz magazynami energii. To nieco bardziej specjalistyczne rozwiązanie, które wymaga już pewnych nakładów finansowych, jednak efekty, jakie możemy osiągnąć, są bardzo dobre. 

Ciągłość działania dużej firmy

Jeśli korzystamy z maszyn, które potrzebują pokaźnej ilości energii elektrycznej, to nasze pole wyboru nie jest zbyt duże. Możemy wprawdzie wprowadzić w firmie magazyn energii, który będzie pełnił funkcję wielkiego akumulatora, jednak raczej szybko pozbędziemy się pozyskanej w ten sposób mocy.

Można próbować dążyć do stworzenia listy urządzeń priorytetowych, które w razie awarii prądu zawsze będą miały pierwszeństwo, jednak na dłuższą metę i tak będziemy skazani na energetykę i tradycyjne dostawy prądu z sieci.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!