Jak zapewnić ciągłość działania urządzeń firmowych?

Ciągłość działania oznacza nieprzerwane dostarczanie produktów i usług nawet w przypadku niekorzystnego zdarzenia. Jest to proces niezbędny w każdej firmie, niezależnie od tego, czy jest to mała firma, czy międzynarodowa firma. Co należy zatem robić, aby tę ciągłość zapewnić?

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 25 stycznia 2024

Ciągłe doskonalenie. Co to jest?

Termin ciągłość działania odnosi się do strategii, w której możliwe jest zapobieganie „katastrofom” i zapewnienie przetrwania podstawowych funkcji organizacji. Mając to na uwadze, cyfryzacja oferuje nam szansę. Dematerializacja aktywów informacyjnych stwarza jednak również ryzyko. Dane są głównym aktywem, na którym firmy codziennie polegają. Utrata ich, w całości lub w części, lub nawet brak możliwości dostępu do nich, ma działanie paraliżujące. Przyjrzyjmy się poniżej pięciu środkom gwarantującym ciągłość działania poprzez IT.

Koncepcja redundancji w IT, szczególnie w infrastrukturze zarządzania danymi, nie jest wcale negatywna. Systemy nadmiarowe zmniejszają słabość infrastruktury danych przed awariami lub anomaliami dzięki zduplikowanej konfiguracji.

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

Centra danych są klasyfikowane według ich zdolności do zapewnienia firmom ciągłości działania. Istnieją cztery poziomy, które stanowią dla nas punkt odniesienia. Dzięki Tier III możesz już oczekiwać gwarancji ciągłości na poziomie 99,98%, co odpowiada maksymalnie 1,6 godzinom przerwy w roku. Dzięki tym systemom możliwe jest również przeprowadzanie interwencji konserwacyjnych bez konieczności przerywania pracy firmy.

 Ciągłość elektryczna i chłodnicza

Systemy UPS z pewnością nie są nowością wśród wtajemniczonych. Dla tych, którzy nie wiedzą, UPS oznacza zasilacz bezprzerwowy. Są to urządzenia, które łączą główne źródło zasilania z dowolnym urządzeniem i gromadzą energię w przypadku regularnego zasilania, aby zapewnić ciągłość pracy w przypadku przerw w dostawie prądu. Infrastruktura zarządzania danymi nie może się bez niej obejść.

Kolejnym ważnym aspektem jest temperatura. Ciągłość chłodzenia należy zapewnić za pomocą systemów prostych, ale skutecznych i zapewniających pełne pokrycie. Pamiętaj, że optymalna temperatura dla sprzętu IT wynosi od 22 do 24°C i że nawet zmiany klimatyczne mogą mieć niezwykle negatywny wpływ.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W jakich innych obszarach możemy zagwarantować funkcjonalność centrum danych? Za pomocą najbardziej podstawowych rozwiązań: poprzez nadzór wideo! Infrastruktura IT, niezwykle istotna dla zapewnienia ciągłości działania, powinna być monitorowana 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu poprzez sieć kamer wideo rozmieszczonych w strategicznych punktach. Dodatkowe bezpieczeństwo można również zapewnić za pomocą różnych narzędzi, takich jak sprawdzanie odcisków palców i systemy śledzenia dostępu.

 Cyberbezpieczeństwo

Nie chodzi tylko o monitorowanie i kontrolowanie infrastruktury fizycznej. W cyfrowym świecie najniebezpieczniejsze ataki mogą pochodzić z Internetu. Ataki te mogą również spowodować utratę istotnych informacji lub zablokować działanie systemów. Tutaj w grę wchodzi norma ISO/IEC 27001. To międzynarodowy standard określający wymagania mające na celu zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa informacji. Bardzo interesującą częścią tego jest Załącznik A, który szczegółowo opisuje 133 kontrole, którym firma musi poddać się nie tylko w celu zapewnienia ciągłości działania, ale także w celu przestrzegania prawa.

Wszyscy wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ale zdolność przewidzenia wszelkiego rodzaju awarii lub anomalii jest po prostu niemożliwa po ludzku. Twoja strategia ciągłości działania musi zatem składać się z dokładnego i wydajnego systemu alarmów lub wyzwalaczy, a także określonych procedur interwencyjnych, których należy przestrzegać, aby rozwiązać każdy problem, zmniejszając w ten sposób ryzyko i wycieki informacji.

Czy Twoja firma jest gotowa na kryzys? Planowanie awaryjne w praktyceCzy Twoja firma jest gotowa na kryzys? Planowanie awaryjne w praktyceDamian Jemioło

W sytuacji awaryjnej operatorzy odpowiedzialni za infrastrukturę IT muszą móc polegać na z góry określonych procedurach, a także jak najszybciej zdawać sobie sprawę z problemu. Podsumowując, zapewnienie ciągłości działania infrastruktury zarządzania danymi nie jest zadaniem prostym. Ale jednocześnie jest to temat, którego nie należy ignorować. Utrata informacji lub czasu z powodu brakujących danych może mieć znaczące skutki ekonomiczne, jednocześnie zagrażając wiarygodności i wizerunkowi organizacji. Jeśli nie masz zasobów lub umiejętności, aby zarządzać systemami o różnej złożoności, skorzystanie z outsourcingu może zapewnić lepsze usługi po niższych kosztach.

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!