Co nowego w Android 14? Więcej gestów do obsługi?

Choć większość użytkowników telefonów z Androidem z niecierpliwością czeka na system operacyjny z numerem „13”, coraz więcej wiemy już o przyszłorocznej wersji systemu z zielonym robocikiem. Czego możemy spodziewać się po Androidzie 14?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 listopada 2022

Android 14 w 2023 roku

Android 14 to system, który ujrzy światło dzienne w 2023 roku. Wiadomo, że pierwsza wersja może być znana już późną wiosną, ale jedynie dla deweloperów i osób wybranych do testów. Są informacje, że wersja beta może być już udostępniona w kwietniu 2023 roku. Niemniej, stabilna i gotowa do implementacji wersja Androida 14 będzie dostępna dopiero w sierpniu lub wrześniu 2023 roku. 

Co nowego w Androidzie 14

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jedną z nowości, o której już jakiś czas temu rozpisywały się media technologiczne, może być wsparcie przez system operacyjny łączności satelitarnej, np. do powiadamiania ratunkowego lub wysyłania, krótkich informacji. Na przykład z miejsc, w których tradycyjny zasięg nie działa. Jest to dalece prawdopodobne, bowiem już teraz uważa się, że możliwość łączenia urządzeń mobilnych z satelitami będzie trendem, który mocno zadomowi się w telekomunikacji do połowy obecnej dekady. Z pewnością wsparcie twórców systemu operacyjnego będzie w takim przypadku bardzo potrzebne.

Obsługa gestami

Drugą zaletą Androida 14 ma być rozbudowana obsługa za pomocą gestów. Chodzi m.in.o możliwość powrotu do poprzedniego okna, tak aby niektórych czynności nie wykonywać ponownie. Np. minimalizując mapę w nawigacji, nawet przez pomyłkę, jesteśmy w stanie szybko przywrócić ją do pełnego obrazu. Teraz takie rozwiązanie ma być mocno intuicyjne i dotyczyć właściwie każdego okna w telefonie np. dialera, notatnika z listą zakupów, czy komunikatora. 

Pewne oznaki, że Google mocno przykłada się do udoskonalenia gestów widać w Androidzie 13. Tam działa funkcja nazywana „animacją przewidywanego przejścia wstecz”. Co najlepsze, nie trzeba takiego gestu specjalnie się uczyć. Jeśli tylko go odkryjemy, bardzo szybko wejdzie nam w krew jako mocno intuicyjne rozwiązanie. W Androidzie 14 ten i podobne gesty mają być według prognoz technologicznych ekspertów jeszcze doskonalsze.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!