Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia. Placówki medyczne nadal zagrożone

Mimo że system ochrony zdrowia służy wszystkim obywatelom, ciągle jest atakowany przez cyberprzestępców. Dlaczego placówki medyczne, niezależnie od ich wielkości, są stale zagrożone? Powód jest prosty: posiadają niezwykle cenne dane osobowe, medyczne i finansowe.

  • Michał Górecki
  • /
  • 26 lipca 2022

Ukradzione informacje mogą zostać wykorzystane do włamania się do innych systemów, sprzedane innym przestępcom lub stosowane do szantażowania ofiary, że w przypadku braku opłacenia okupu zostaną upublicznione, co sprowadzi na zarządzającą nimi placówkę konsekwencje prawne. Każdy taki atak może stanowić też potencjalne niebezpieczeństwo dla pacjentów. Eksperci Fortinet przedstawiają pięć krytycznych cyfrowych zagrożeń dla placówek ochrony zdrowia oraz trzy najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa.

1. E-mail

Poczta elektroniczna nadal jest podstawowym środkiem komunikacji w placówkach ochrony zdrowia, co czyni ją oczywistym celem atakujących. Cyberprzestępcy wykorzystują takie manipulacyjne metody socjotechniczne jak phishing czy spear phishing w celu zdobycia danych uwierzytelniających do różnych internetowych usług lub przeprowadzenia ataku typu ransomware.

2. Urządzenia IoMT

Urządzenia IoMT (Internet of Medical Things), takie jak inteligentne systemy regulujące temperaturę lub maszyny do zdalnego monitorowania pacjentów, mają znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Odciążają także lekarzy i pielęgniarki, ale często bywają celem atakujących chcących uzyskać za ich pośrednictwem dostęp do infrastruktury IT całej placówki.

Antywirusy chroniące gromadzone dane, dysk twardy i prywatność w sieciAntywirusy chroniące gromadzone dane, dysk twardy i prywatność w sieciRafał Stępniewski

3. Systemy EHR (Electronic Health Record)

Personel medyczny korzysta z systemów elektronicznych kart zdrowia, aby śledzić historię leczenia pacjentów. Oczywiście są to dane wrażliwe, a – co za tym idzie – bardzo pożądane przez cyberprzestępców. Po ich potencjalnym przejęciu, z zastosowaniem oprogramowania ransomware, atakujący mogą wymusić okup w zamian za odszyfrowanie informacji, grożąc dodatkowo ich upublicznieniem.

4. Urządzenia elektroniczne

Laptopy, tablety, telefony komórkowe i inne urządzenia używane w na co dzień w placówkach ochrony zdrowia mogą zostać skradzione, zhakowane lub zmanipulowane. Z reguły prowadzi to do utraty danych uwierzytelniających lub innych poufnych informacji, które mogą dostać się w ręce cyberprzestępców.

5. Stare oprogramowanie i systemy

Przestarzałe, ale nadal niewycofane z użytku systemy, są otwartym zaproszeniem dla cyberprzestępców. Niewspierane przez producentów rozwiązania, które są nadal obecne i widoczne w wielu placówkach ochrony zdrowia, są w największym stopniu narażone na atak ze względu na brak aktualizacji bezpieczeństwa.

Ataki ransomware mogą uderzać w kluby piłkarskieAtaki ransomware mogą uderzać w kluby piłkarskieMichał Górecki

Trzy najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa dla ochrony zdrowia

1. Zasady bezpieczeństwa

Specjaliści ds. bezpieczeństwa powinni ustalić zasady minimalizujące prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia w swojej firmie lub placówce ochrony zdrowia poprzez przeprowadzanie regularnych ocen ryzyka i zapewnienie pracownikom szkoleń. Skuteczna edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa musi także obejmować ścisłe kierownictwo, które może łatwo paść ofiarą ataków typu spear phishing (podszywanie się pod kogoś znajomego lub innego pracownika firmy w celu wyłudzenia haseł lub danych dostępowych).Inne postawy, które warto zaszczepiać pracownikom placówek ochrony zdrowia, to używanie silnych haseł i ich regularne zmienianie, zachowywanie szczególnej ostrożności przy pracy z wrażliwymi danymi oraz pilnowanie służbowego sprzętu elektronicznego przed kradzieżą.

2. Plan reagowania na incydenty

Kierownicy zespołów zajmujących się IT i cyberbezpieczeństwem muszą mieć opracowane plany reagowania na incydenty. W zwalczaniu zagrożeń warto być proaktywnym i szykować się na różne scenariusze. W ich planowaniu pomogą kompleksowe rozwiązania cyberochronne, oferowane przez specjalizujące się w tym zakresie firmy, takie jak Fortinet.

3. Wdrażanie rozwiązań zabezpieczających z myślą o automatyzacji i integracji

Placówki ochrony zdrowia muszą być wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym zapory firewall nowej generacji oraz zawsze zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe. W dobie teleporad i zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów konieczne jest także wdrożenie takich rozwiązań, jak zapewniające bezpieczny zdalny dostęp do zasobów sieciowych mechanizmy Zero Trust Network Access (ZTNA) i SD-WAN. Pomocna w wyeliminowaniu lub ograniczeniu liczby naruszeń może być także segmentacja całej infrastruktury IT.

Źródło : Fortinet

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!