Czy blackout może być niebezpieczny dla danych? Jest apel Cyfrowej Polski

W przypadku nasilenia się kryzysu energetycznego absolutnie nie można dopuścić do wyłączenia dostaw energii dla centrów zajmujących się przetwarzaniem danych – alarmuje Związek Cyfrowa Polska. W ocenie ekspertów branżowych, w przeciwnym razie zagrożone może być bezpieczeństwo państwa.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 października 2022

Kryzys energetyczny a ochrona danych

Związek Cyfrowa Polska ocenia, że kryzys energetyczny niebawem może przybrać na sile. Niebezpieczeństwo to wynika m.in. z toczącej się wojnie w Ukrainie oraz coraz większej niestabilności w dostawie źródeł energii. To wszystko razem wzięte może doprowadzić do czasowych ograniczeń w dostawach prądu oraz paliw. 

Potrzebny plan zarządzania kryzysowego

W ocenie Michała Kanownika, prezesa Związku Cyfrowa Polska, który skupia przedstawicieli branży nowych technologii, potrzebne jest nakreślenie konkretnego planu zarządzania kryzysowego. Powszechnie wiadomo, że szpitale, czy niektóre inne placówki są objęte szczególną ochroną energetyczną państwa. W ocenie eksperta, do tej listy trzeba dopisać centra przetwarzania danych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Telekomunikacja w czasie wojny. Jak radzi sobie Ukraina?Telekomunikacja w czasie wojny. Jak radzi sobie Ukraina?Anna Malinowska

Blackout dla danych a bezpieczeństwo państwa

W centrach przetwarzania danych znajdują się nie tylko sieciowe wizytówki, ale także tak newralgiczne dane, jak dokumentacja setek tysięcy przedsiębiorstw oraz bazy zapewniające działanie podmiotom infrastruktury publicznej. Z tego powoduniezakłócona działalność infrastruktury teleinformatycznej to w mocno scyfryzowanej gospodarce, jedna z podstawowych kwestii. Także bezpieczeństwa nas wszystkich.

Kanownik zwrócił także uwagę, że „W centrach przetwarzania danych położonych na terenie Polski przetwarzane są dane krytyczne m.in. instytucji publicznych, ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Co w sytuacji zagrożenia za naszą wschodnią granicą szczególnie warte podkreślenia".

Apel branży nowych technologii

Eksperci skupieni w ramach Związku Cyfrowa Polska, przekazali do rządu apel o całkowite wyłącznie wymienionych obiektów z planu ograniczeń awaryjnych. To oznacza, że centra przetwarzania danych, zarówno komercyjne jak i publiczne, nie podlegałyby żadnym ograniczeniom w dostawie energii elektrycznej” – czytamy w komunikacie Cyfrowej Polski. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!