Czy w 2021 roku warto kupić komputer z preinstalowanym Windows 10?

Gdyby jeszcze rok temu ktoś zadał podobne pytanie, to mogłoby ono zostać odebrane dość dziwnie. Przecież Windows 10 to najnowsze i najpopularniejsze oprogramowanie na komputery PC! Dlaczego warto pochylić się nad tą kwestią dziś, w 2021 roku? Bo wielkimi krokami zbliża się premiera Windows 11.

  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 sierpnia 2021

Co wiemy o Windows 11?

Jest niemal pewnym, że system zadebiutuje jeszcze w tym roku. Często można spotkać się z plotkami o dacie 11 listopada (11.11), jednak nie znalazła ona oficjalnego potwierdzenia wśród pracowników Microsoftu, więc warto zachować do tej informacji pewien dystans.

Wiemy, że znacznie wzrosną wymagania systemowe nowego oprogramowania. Wspierane będą tylko układy 64-bitowe, które są napędzane co najmniej dwurdzeniowymi procesorami, pośród których każdy ma taktowanie nie mniejsze niż 1 GHz. 

Znacznie wzrośnie też niezbędna ilość pamięci RAM. Precyzując, o 400%: z 1 GB aż do 4 GB, co jednak w 2021 roku nie może być uznane za dużą wartość. Większość smartfonów ze średniej półki cenowej ma więcej, bo między 6 a 8 GB RAM.

Wiemy też, że Windows 11 będzie wymagać 64 GB pojemności dysku twardego. Karta graficzna musi być zgodna z bibliotekami DirectX 12. Microsoft forsuje też pomysł, by Windows 11 musiał być zgodny ze sterownikami WDDM 2.0, choć społeczność ocenia tę decyzję raczej krytycznie.

Aby system się uruchomił, ekran urządzenia nie może mieć mniej niż 9 cali, a deklarowana rozdzielczość nie może być niższa niż 720p. Eliminuje to z rynku tak zwane low-endy o rozdzielczości 480p, co jednak należy rozpatrywać w kategoriach jak najbardziej pozytywnych. Rekomendowana będzie też wbudowana kamerka oraz mikrofon, co ma umożliwić prowadzenie wideokonwersacji.

Czy warto kupić nowy komputer z Windows 10?

Tak, zdecydowanie. To wciąż wspierany, na dodatek — z oficjalnego punktu widzenia — najnowszy Windows, jaki dostępny jest na rynku w sierpniu 2021 roku. Warto jednak myśleć o komputerze w sposób jak najbardziej przyszłościowy. Co to oznacza w praktyce?

Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jak bezpiecznie korzystać z chmury hybrydowej?Jan Wróblewski

Jest niemal pewnym, że Windows 11 będzie dostępny jako aktualizacja, którą posiadacze Dziesiątki będą mogli pobrać za darmo. Microsoft już raz w ten sposób pozwalał zaktualizować oprogramowanie, swoją drogą, właśnie do Windowsa 10. Z tego udogodnienia mogli skorzystać posiadacze Windows 7 oraz rodziny 8 i 8.1. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na pewno warto zainwestować w urządzenie, które ma nie mniej niż 8 (a raczej 16) GB na dane użytkownika. Upewnijmy się też, że procesor ma odpowiednią liczbę rdzeni i wątków. DirectX 12 to już niemal standard, jednak poświęćmy odpowiednią uwagę sprawdzeniu, czy sprzęt wspiera standard WDDM 2.0.

Czy Windows 11 będzie dla wszystkich darmowy?

W tej chwili Microsoft nie podzielił się jeszcze takimi informacjami. Nie wiadomo, czy do grona osób, które mogą tak legalnie zaktualizować system będą zaliczać się na przykład użytkownicy komercyjni. Może więc dojść do sytuacji, kiedy pobranie jedenastej edycji okienek będzie wiązało się z koniecznością uiszczenia zapłaty. Jest jednak niemal pewnym, że stosunkowo niewielki odsetek użytkowników będzie musiał płacić za Windows 11.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!