Czym jest IT Fitness Test?

rnW szkołach ruszył wielki sprawdzian kompetencji cyfrowychrnuczniów i nauczycieli.

  • Michał Górecki
  • /
  • 4 kwietnia 2022

IT Fitness Test w 4 krajach

W poniedziałek jednocześnie w czterech krajach – Polsce,Czechach, na Słowacji i Węgrzech – ruszył IT Fitness Test. To pierwszy przeprowadzony na tak dużą skalę w regionie Grupy Wyszehradzkiej sprawdzian,który zweryfikuje poziom umiejętności komputerowych oraz internetowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także nauczycieli. Test trwać będzie do końca lipca, a jego wyniki poznamy jesienią.

Za projektem stoi branża cyfrowa i nowych technologii z państw Grupy Wyszehradzkiej, w Polsce – to reprezentujący ten sektor Związek Cyfrowa Polska. W naszym kraju sprawdzian przeprowadzany jest przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Sekretarza Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego. Swój udział ma także Fundusz Wyszehradzki, z którego środków współfinansowany jest projekt.

– Test stanowi odpowiedź na rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych w edukacji, pracy i w życiu codziennym, a także na niedostateczne tempo ich rozwoju i potrzebę walki ze zjawiskiem wykluczenia cyfrowego wśród Polaków – mówi Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska. Jak przypomina,według Indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, w kategorii kapitał ludzki, która opisuje m.in. stan umiejętności cyfrowych, w 2021 r.Polska zajęła 24. pozycję na 27 państw.

 – Aby podnosić te kompetencje wśród Polaków, musimy w pierwszej kolejności zbadać, gdzie leży źródło problemu i z czym najlepiej, a z czym najgorzej radzą sobie młodzi ludzie i nauczyciele, jeśli chodzi o posiadane umiejętności cyfrowe. Będzie to możliwe dzięki naszemu testowi, który sprawdzi tę kwestię w naszym kraju i umożliwi porównanie, jak nasi uczniowie wypadają na tle swoich rówieśników z pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej – dodaje.

Wszystkie placówki oświatowe w Polsce zaproszone dorozwiązania testu

Sprawdzian pozwoli badaczom zebrać szczegółowe dane na temat stanu alfabetyzmu cyfrowego w Polsce w obszarach takich jak internet oraz bezpieczeństwo, a także poziom wykorzystywania narzędzi do współpracy online i sieci społecznościowych oraz z zakresu rozwiązywania złożonych problemów. Aby uzyskane wnioski były możliwie najdokładniejsze i wartościowe, organizatorzy będą zachęcać do jego wykonania jak największą liczbę uczniów i nauczycieli.Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki do udziału w IT Fitness Test 2022zostaną zaproszone wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe w

Włamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejWłamanie na konto Twitter? Oto, co robić dalejMikołaj Frączak

Polsce.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Do dyrektorów placówek wkrótce ma trafić list od ministra edukacji w sprawie przeprowadzenia sprawdzianu kompetencji cyfrowych, materiały instruktażowe dla nauczycieli oraz promocyjne.

Certyfikat i nagrody dla uczestników testu

Jak informują organizatorzy IT Fitness Testu, od poniedziałku uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz nauczycieli już mogą sprawdzać swoje umiejętności cyfrowe za pośrednictwem strony www.itfitness.eu/pl, gdzie po krótkiej rejestracji, mogą przystąpić do zdawania egzaminu. Można go wypełnić w ramach zajęć w szkole lub samemu w domu. Po zakończeniu testu każdy z uczestników otrzyma specjalny certyfikat z wynikiem,a także szansę na zdobycie nagród rzeczowych, takich jak konsole do gier,tablety, głośniki czy słuchawki. Sprawdzian umiejętności cyfrowych potrwa do końca lipca. Jednak na jego sumaryczne podsumowanie będziemy musieli poczekać aż do jesieni – tyle bowiem zajmie badaczom analiza wyników uczniów i nauczycieli.

Przeprowadzenie IT Fitness Testu w krajach Grupy Wyszehradzkiej jest możliwe dzięki współpracy organizacji branży cyfrowej z tych państw, działających w ramach Digital V4, regionalnej grupy zainicjowanej przez Związek Cyfrowa Polska oraz czeskiego Internet Institute. I choć sama idea nie jest nowa, bo od niemal 10 lat realizowana w Słowacji, to po raz pierwszy udaje się przenieść ją na grunt pozostałych krajów tego regionu i przeprowadzić egzamin z umiejętności komputerowych oraz internetowych jednocześnie wśród obywateli czterech krajów.

Źródło: Związek Cyfrowa Polska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!