Dostaliście SMS od serwisu Netflix? Uwaga to oszustwo!

W dobie blokowania współdzielenia kont na serwisie Netflix dla użytkowników spoza gospodarstwa domowego, to nowe oszustwo phishingowe może być bardzo niebezpieczne.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 stycznia 2022

Jak informuje CyberRescue, firma zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, oszuści wykorzystują wizerunek platformy streamingowej Netflix. Tym razem do użytkowników docierają wiadomości SMS, informujące o zaktualizowaniu adresu rozliczeniowego. CO zrobić z taką wiadomością? Najlepiej od razu usunąć.

Jak działa oszustwo na Netfliksa?

Klienci platformy streamingowej Netflix otrzymują wiadomości SMS, w których znajdują się linki do fałszywej strony Netflix. — Aby zmienić adres rozliczeniowy, na samym początku należy podać dane logowania do Netfliksa, a następnie zaktualizować metodę płatności, wpisując dane karty płatniczej. W ten sposób przestępca otrzymuje dostęp do naszych pieniędzy – tłumaczy CyberRescue.

Netflix nigdy nie wysyła SMS-ów

tłumaczy CyberRescue wiadomość otrzymała Pani Paulina. Nigdy wcześniej nie dostawała SMS-ów od Netfliksa, dlatego najpierw odezwała się do CyberRescue, by zweryfikować autentyczność wiadomości. PO kliknięciu w nieznany link, strona internetowa łudząco przypominała mi prawdziwą stronę Netfliksa – tłumaczy kobieta. – Pierwszy raz widzimy sytuację, gdzie oszuści wykorzystują wizerunek Netfliksa do wysyłania SMS-ów. Zazwyczaj były to kampanie e-mailowe – mówi Dominika Szewczyk z CyberRescue.

Gdy otrzymujemy takie SMS-y, zawsze skontaktujmy się z podmiotem, który wysłała wiadomość. Jeżeli okaże się, że jest to oszustwo, SMS-a usuńmy, a nadawcę zablokujmy. Natomiast jeżeli podaliśmy swoje dane do karty płatniczej, natychmiast zadzwońmy do banku, aby zablokować kartę płatniczą.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Koniec ze współdzieleniem konta w Netfliksie?Koniec ze współdzieleniem konta w Netfliksie?Mikołaj Frączak

Netflix i współdzielenie kont

Jeśli korzystacie z Netfliksa to wiecie, że zgodnie z regulaminem w ramach jednego gospodarstwa domowego możecie udostępniać hasło i tworzyć profile dla swoich domowników. Pozwala to oglądać różne filmy czy programy jednocześnie na kilku urządzeniach, a dodatkowo umożliwia kontrolę rodzicielską nad tym, co oglądają nasze pociechy. Rachunek jest oczywiście jeden, nawet jeśli mamy kilka profili. Ceny abonamentu uzależnione są jednak od ilości profili jakie można stworzyć.

Netflix uprzykrza życie

Oczywiście jest duża grupa użytkowników, którzy dzielą się swoim dostępem do Netfliksa z rodziną czy dalszymi znajomymi, poza jednym domem – rozumianym jako gospodarstwo domowe. Oczywiście firma chciałaby ukrócić tego typu praktyki, ponieważ na nich traci. Lepiej mieć kilku subskrybentów niż jednego, który współdzieli konta, a co za tym idzie rachunek. Jest jeszcze grupa osób, które upublicznia dostęp do Netfliksa poza strefą znajomych czy rodziny, i to koncern chciałby całkowicie ukrócić. Na razie jednak nie blokuje możliwości współdzielenia kont. Znalazł inny sposób na uprzykrzenie tej sytuacji użytkownikom, a co za tym idzie spróbowanie zmiany ich nawyków.

Netflix i weryfikacja dostępu do usługi

W USA rozpoczął już kilka miesięcy temu kampanię pojawiających się co jakiś czas ekranów z prośbą o weryfikację konta, np., za pomocą SMS. W przypadku jeśli kwestia dotyczy to naszych znajomych czy rodziny, raczej szybko podeślemy im kod SMS. Ale zawsze będzie to problematyczne i czasochłonne dla tych, którzy akurat szybko chcą uzyskać dostęp do serwisu streamingowego. Kilka dni temu okazało się, że na podobny ruch platforma zdecydowała się także w Europie. W Polsce na razie SMS-ów od Netfliksa ws. weryfikacji nie ma, ale nie wiadomo, kiedy mogą się pojawić. Jeśli tak się stanie, niebezpieczeństwo utraty danych przez część użytkowników może być powszechne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!