Facebook buduje superkomputer do tworzenia metawersum

AI Research SuperCluster (RSC) ma być jednym z najszybszych superkomputerów AI na świecie, który przyspieszy badania nad sztuczną inteligencją i pomoże budować metawersum.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 26 stycznia 2022

Jak informuje koncern Meta, właściciel Facebooka, RSC pomoże budować nowe i lepsze modele AI, pracować w setkach różnych języków, opracowywać nowe narzędzia rzeczywistości rozszerzonej i nie tylko.

Czym jest AI Research SuperCluster (RSC)?

Meta zaprezentował właśnie AI Research SuperCluster (RSC), który jest jednym z najszybszych superkomputerów AI działających obecnie. Co więcej ma być najszybszy na świecie, gdy już zostanie w pełni zbudowany w połowie 2022 roku.

Sztuczna inteligencja może obecnie wykonywać zadania, takie jak tłumaczenie tekstu między językami i pomagać w identyfikowaniu potencjalnie szkodliwych treści, ale opracowanie następnej generacji sztucznej inteligencji będzie wymagało potężnych superkomputerów zdolnych do wykonywania trylionów operacji na sekundę.

W czym pomoże RSC od Meta?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

RSC pomoże naukowcom Meta AI budować lepsze modele AI, które mogą uczyć się na bilionach przykładów, pracować w setkach różnych języków, bezproblemowo analizują za jednym razem tekst, obrazy i wideo. Komputer pozwoli opracować nowe narzędzia rzeczywistości rozszerzonej czyli będzie odpowiadał za metawersum.

Używanie RSC do budowania dla Metaverse

Dzięki RSC Meta może szybciej trenować modele, które wykorzystują sygnały multimodalne w celu określenia, czy dane działanie, dźwięk lub obraz są szkodliwe lub niegroźne. Te badania nie tylko pomogą zapewnić bezpieczeństwo ludziom korzystającym z usług Facebooka dzisiaj, ale także w przyszłości, gdy Meta będzie budować rozwiązania dla metaverse.

Nie tylko Facebook szykuje metaverse. Jak to widzi Microsoft?Nie tylko Facebook szykuje metaverse. Jak to widzi Microsoft?Michał Górecki

Czym jest metaverse?

Największy na świecie serwis społecznościowy zamierza zainwestować w powstanie innowacyjnej wizji internetu. Celem jest stworzenie nowego doświadczenia dla użytkowników sieci, w tym społeczności Facebooka, pod nazwą „metawersum”. Czym będzie się charakteryzował ten nowy, cyfrowy świat od Marka Zuckerberga?

Co to jest Facebook „metaverse”?

„Metaverse” od Facebooka to nic innego jak internet przyszłości lub odkrycie internetu na nowo. Jest to zbitka słów meta (poza) oraz uniwersum (świat). Skąd pomysł na nową wersję internetu dla ludzkości? Pomimo pojawienia się na rynku wielu innowacyjnych rozwiązań, internet jaki znamy, jest dziś raczej płaskim, jednowymiarowym doznaniem. Korzystamy z niego do sprawdzania poczty e-mail, obsługi serwisów społecznościowych, oglądamy wideo, streamingi, korzystamy z aplikacji i serwisów e-commerce, rozmawiamy w pracy i w domu przez komunikatory. Tylko niewielka liczba użytkowników internetu to twórcy. Ale nawet oni mają nie są w stanie w pełni doświadczyć internetu takiego, jakim mógłby być.

Jakie technologie wykorzysta Facebook „metaverse”?

Sposobem na ten jednowymiarowy internet ma być wykorzystanie technologii rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości. Zamiast „oglądać internet”, użytkownicy będą mogli w nim być i zarazem go tworzyć. Dziś technologie VR i AR kojarzą się bardziej z prostymi grami czy narzędziami do nauki i szkoleń, gdzie użytkownik jest w zasadzie sam na sam z programem. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość od Facebooka ma spowodować, że technologie te będą pozwalały na kontakt z innymi użytkownikami sieci. W sposób bardziej namacalny i wielowymiarowy niż do tej pory to wyglądało.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!