Polska inwestuje w fabrykę AI

Rząd przeznaczy 69,6 mln zł na budowę Fabryki Sztucznej Inteligencji w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Projekt ma zakończyć się w 2025 roku.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 31 października 2024

Inwestycja w moce obliczeniowe

Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski ogłosił decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki Sztucznej Inteligencji w Polsce. Nowa infrastruktura powstanie poprzez rozbudowę zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH, jednym z największych centrów superkomputerowych w kraju. W ramach projektu moc obliczeniowa tamtejszego superkomputera zostanie znacząco zwiększona, co pozwoli Polsce dołączyć do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji.

Standerski podkreślił, że choć nazwa projektu sugeruje „fabrykę,” przedsięwzięcie skupi się na rozwoju i testowaniu nowych systemów AI, współfinansowanych przez Komisję Europejską. Proces budowy ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a jego zakończenie planowane jest na 2025 rok.

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH

ACK Cyfronet AGH, działające od 1975 roku, posiada jedne z najnowocześniejszych zasobów superkomputerowych w Polsce. Centrum operuje superkomputerami, które regularnie znajdują się na liście TOP500 najszybszych systemów na świecie, oraz jest ważnym węzłem sieci akademickiej PIONIER, połączonej z europejską siecią GÉANT. Dysponując zapleczem technicznym i personelem, ACK Cyfronet jest przygotowane do pracy 24/7, oferując infrastrukturalne wsparcie dla rozwijającego się sektora AI w Polsce.

Nowa inwestycja ma zapewnić Polsce przewagę w zakresie mocy obliczeniowej oraz wesprzeć rozwój sztucznej inteligencji, stawiając Polskę w czołówce światowych liderów w tej dziedzinie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!