Giełda kryptowalut z zarzutami. O co chodzi?

Wobec operatora giełdy kryptowalut Kanga Exchange — Good Solution Investments Limited wszczęto postępowanie w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty Komisji Nadzoru Finansowego i polskim pochodzeniu serwisu. Kara? Spółce grozi do 10 proc. obrotu.

  • Monika Świetlińska
  • /
  • 12 stycznia 2023

Wcale nie tak bezpiecznie

- Kanga Exchange jest giełdą kryptowalut, która na swojej stronie internetowej zapewniała, że jej “model biznesowy” posiada aprobatę Komisji Nadzoru Finansowego. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po zawiadomieniu przez KNF o rozpowszechnianiu nieprawdziwej informacji, wszczął postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Operatorowi serwisu, spółce Good Solution Investments Limited zostały postawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Kryptowaluty — cyberprzestępcy nieustannie poszukują swojej szansy. Jakie metody stosują oszuści?Kryptowaluty — cyberprzestępcy nieustannie poszukują swojej szansy. Jakie metody stosują oszuści?Michał Górecki

- Giełda kryptowalut Kanga Exchange nigdy nie dostała aprobaty, na którą się powołuje. Co więcej, jej działalność nie podlega nadzorowi ani ocenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podawanie takiej informacji mogło wprowadzać konsumentów w błąd co do legalności i bezpieczeństwa dokonywanych operacji oraz w sposób nieuprawniony uwiarygadniać  przedsiębiorcę na tle innych podmiotów – mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Rynek kryptowalut bez regulacji prawnych

Jak podał UOKiK, rynek kryptowalut i kryptoaktywów nie posiada szczególnej regulacji, bo nie jest częścią rynku finansowego w rozumieniu przepisów. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto też pamiętać, że na stronie KNF można przeczytać “Ostrzeżenie o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami”. UOKiK ustalił, że informacja o rzekomej aprobacie regulatora miała być rozpowszechniana na stronach kanga.exchange i kangakantor.pl.

Na tym nie koniec

Jest też inny zarzut, który dotyczy promowania serwisu Kanga Exchange na jej stronie internetowej przez użycie sformułowania, że jest ona „polską giełdą kryptowalut”. Podczas gdy operatorem serwisu Kanga Exchange jest Good Solution Investments Limited z siedzibą w Belize. Co istotne, zgodnie z regulaminem, prawem właściwym dla umów z użytkownikami również jest prawo Belize. 

Fakt, że osobą uprawnioną do reprezentacji spółki jest obywatel Polski, w ocenie Prezesa Urzędu nie uzasadnia rozpowszechniania informacji o polskim pochodzeniu produktu.

Parlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiParlament Europejski też przestrzega przed kryptowalutamiMikołaj Frączak

- Konsumenci powinni być rzetelnie informowani o cechach oferowanych produktów i usług. Wskazywanie nieprawdziwego pochodzenia spółki wprowadza konsumentów w błąd i może mieć wpływ na ich decyzje finansowe. Kwestionowany zapis o „polskiej giełdzie kryptowalut” ma uwierzytelnić działalność serwisu. Gdyby konsumenci od razu wiedzieli, że prawo polskie nie jest prawem właściwym do wykonania umowy ze spółką, mogliby wziąć pod uwagę ryzyka ekonomiczno-prawne i nie zdecydować się na skorzystanie z oferowanych usług – uznał Tomasz Chróstny.

Jeśli jego zarzuty się potwierdzą, Good Solution Investmenst Limited grozi kara do 10 proc. obrotu. 

Spółka już widnieje też na liście ostrzeżeń KNF w związku z funkcjonowaniem strony kanga.exchange z uwagi na możliwość popełnienia przestępstwa. Sprawę bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!